Türk hikâyeciliğinde yapısal değişim (1870-1892)
Structural change in Turkish storytelling (1870-1892)
  1. Tez No: 927761
  2. Yazar: ÖZLEM NUR DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN BEHÇET SAZYEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
1870-1892 yılları arasında Osmanlı-Türk edebiyatında modern hikâye türünün ilk adımları atılmış, bu dönemde hikâyeler yapısal açıdan belirgin bir çeşitlilik göstermiştir. Bu çeşitliliğin en dikkat çekici yönü, uzun hikâyeden kısa hikâyeye doğru yaşanan geçiş sürecidir. 1870 yılında Ahmet Midhat Efendi'nin Letaif-i Rivâyât adlı eseriyle uzun hikâye geleneğinin temelleri atılmış, bu eser sonrasında yayımlanacak pek çok uzun hikâyeye ilham kaynağı olmuştur. Tanzimat dönemi edebiyatı, uzun süre ağırlıklı olarak uzun hikâye ekseninde ilerlemiş olsa da 1880'li yılların başlarında dergi ve gazetelerde kısa hikâye örneklerinin yayımlanmaya başlamasıyla birlikte, modern kısa hikâye türünün oluşum süreci de başlamıştır. Hem içerik hem de biçim bakımından önemli bir dönüm noktası olan Samipaşazade Sezai'nin 1892'de yayımladığı Küçük Şeyler adlı kısa hikâyelerden oluşan eseri, modern Türk hikâyeciliğinin başlangıç noktasını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Between 1870 and 1892, the first steps of the modern short story genre were taken in Ottoman-Turkish literature, with the stories from this period displaying a significant structural diversity. The most notable aspect of this diversity is the transition from the long story to the short story. In 1870, Ahmet Midhat Efendi laid the foundations of the long story tradition with his work Letaif-i Rivâyât, which inspired many long stories to be published thereafter. While the literature of the Tanzimat period predominantly focused on long stories for a long time, the publication of short story examples in magazines and newspapers in the early 1880s marked the beginning of the formation process of the modern short story genre. A significant turning point in both content and form, Samipaşazade Sezai's 1892 collection of short stories Küçük Şeyler demonstrated that modern Turkish short story writing had reached maturity.