Endüstri 4.0'ın sendikalara etkileri ve yeni sendikal arayışlar
The effects of industry 4.0 on trade unions and new trade union searches
- Tez No: 927762
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL URHAN ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Endüstri 4.0'ın Türkiye dahil dünya genelinde siyasi, ekonomik ve sosyal alanlarda önemli değişiklikler getireceği öngörülmektedir. Geçmişten günümüze işçi sendikacılığı hakkında yapılan tartışma ve çalışmalar göz önüne alındığında, Endüstri 4.0 ile birlikte kullanılan yeni teknolojilerin sendikacılığı derinden etkileyebileceği değerlendirilmektedir. Dolayısıyla tezimizin temel problemi Endüstri 4.0'ın sendikacılığı ne yönde etkileyeceğidir. Bu tez, Endüstri 4.0 a yönelik sendikal faaliyetlerin yoğun olduğu gelişmiş ülkelere odaklanırken, konunun derinleşmesi için kapitalist üretimin merkez ülkeleri çevresinde yer alan bazı gelişmekte olan ülkeleri de içermektedir. Endüstri 4.0'ın işçi sendikaları üzerindeki etkilerini incelemek ve yeni alternatif sendikal arayışlarda bulunmak tezin ana amacıdır. Tez teknolojik gelişmelerin, çalışanlar üzerindeki yaratacağı olumsuz etkilerin sendikal hareketliliğe neden olacağı ve bunun sendikacılığın gelişmesine yol açacağını savunmaktadır. Endüstri 4.0'ın işçi sendikaları üzerindeki etkileri çeşitli yöntem ve parametrelerle değerlendirilmiştir. Bu parametrelerin analizinde, birincil kaynaklar dışında, literatürde genel kabul gören organizasyon ve kurumların raporlarının kıyaslanması, özel araştırma şirketlerinin raporları, gelişmiş ülkelerin sendikal faaliyet raporları ve çalışma istatistiklerinden faydalanılmaktadır. Tezin temel problem ve alt problemlere yanıt verebilmesi için üçüncü bölümde sendikaların gerçek hayat uygulamalarına, Endüstri 4.0'a uyumlu Sendika 4.0 kavramına özel yer verilmiştir. Tezimizde, Endüstri 4.0 ile uyumlu sendikal örgütlenme eğiliminden bahsedilirken, sendikaların bunalımdan kurtulma ve örgütlenme stratejileri çerçevesinde Endüstri 4.0'ın süreçlere entegrasyonu için stratejik yönelim geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is predicted that Industry 4.0 will bring significant changes in political, economic and social areas around the world, including Turkey. Considering the discussions and studies on labor unionism from past to present, it is evaluated that the new technologies used within Industry 4.0 may deeply affect unionism. Therefore, the main approach of our thesis is how Industry 4.0 will affect unionism. While this thesis focuses on developed countries where union activities for Industry 4.0 are intense, it also includes some developing countries located around the central countries of capitalist production in order to deepen the subject. The main purpose of the thesis is to examine the effects of Industry 4.0 on labor unions and to seek new alternative unions. The thesis argues that technological developments will cause negative effects on employees, which will cause union mobility and this will lead to the development of unionism. The effects of Industry 4.0 on labor unions have been evaluated with various methods and parameters. In the analysis of these parameters, apart from primary sources, reports of organizations and institutions generally accepted in the literature, reports of private research companies, union activity reports and labor statistics of developed countries are used. In order for the thesis to respond to the main problem and sub-problems, the third chapter gives special attention to the real-life applications of unions and the concept of Union 4.0 compatible with Industry 4.0. In this thesis, while talking about the tendency of union organization compatible with Industry 4.0, a strategic orientation has been developed for the integration of Industry 4.0 into processes within the framework of unions' strategies to get rid of the crisis and organize.