Sokağın geleceğini hiperyerel medya ekseninde tartışmak: Yerel ötesi gündeliğin dijital izdüşümündeki imkânlar, sınırlılıklar ve tehditler
Discussing the future of the street in the context of hyperlocal media: possibilities, limitations and threats in the digital projection of post-local everydayness
  1. Tez No: 927763
  2. Yazar: REVŞAN ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA KOÇ AKGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik ve Medya Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 313
Özet
Yeni medya teknolojilerinin zaman ve mekân sınırlarını aşabilme potansiyelinin sıklıkla vurgulanmasının yanında son yıllarda bu sınırların gözetilmesini gerektiren durumlarda bu teknolojilerin nasıl kullanılabileceğine yönelik araştırmaların da yoğunlaştığı görülmektedir. Bu araştırmaların yoğunlaştığı konular arasında hiperyerel medya bulunmaktadır. Hiperyerel medyanın sokak ve mahalle içi sosyal etkileşimleri nasıl biçimlendirdiği ve tüm bu etkilerin yerel topluluk olarak komşuluk ilişkilerine nasıl yansıdığını ortaya koymayı amaçlayan bu tez araştırmasında, aşırı yerel medya olarak tanımlanabilecek olan hiperyerel medyanın yerel kamusal alanlar olarak işleyebilme potansiyeli analiz edilmektedir. Bu amaç doğrultusunda saha araştırmasında Gaziantep kentinde yer alan Gaziler Mahallesi'nin adının geçtiği ve bu bölgedeki gündemlere odaklanan bir hiperyerel medya mecrası içerik analizi tekniği ile incelenmiştir. Nitel araştırma yöntemine başvurulan saha araştırmasında bu alanı kullanan ve/veya takip eden kullanıcılarla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen veriler değerlendirildiğinde katılımcıların büyük oranda mahallede hiperyerel medya biçiminde kullanılan alandan haberdar oldukları ve hepsi içerik üretmemesine karşın hiperyerel bölgelerinden haberdar olabilmek için bu alanı takip ettikleri görülmüştür. Bununla birlikte bölgedeki gündelik hayatın ve bu hayat içerisindeki rutin gündemin düzenli aralıklarla, ilgili hiperyerel medya alanında paylaşıldığı görülmüştür. Öte yandan rutinin dışına çıkan ve bu bölge için önemli olan bazı olaylar da paylaşılmış yerel seçimler ve bölgede yayıldığı iddia edilen bazı bulaşıcı hastalıklar bu olayların örnekleri arasında yer almıştır. Bölge sakinlerinin acil ihtiyaçlarını da paylaştıkları bu hiperyerel medya alanı ile gündelik hayatları arasında bir ilişki kurdukları ve bu ilişkinin yaşadıkları bölge ve bölge sakinleri hakkında da bilgiler edinebilmelerini sağladığı bununla birlikte mikro kamusal alan olarak görev gördüğü öne sürülebilmektedir.
Özet (Çeviri)
While the potential of new media technologies to transcend the boundaries of time and space is frequently emphasised, in recent years there has been an intensification of research on how these technologies can be used in situations where these boundaries need to be respected. Hyperlocal media is one of the topics that these researches have focused on. In this thesis research, which aims to reveal how hyperlocal media shapes social interactions within streets and neighbourhoods and how all these effects are reflected on neighbourhood relations as a local community, the potential of hyperlocal media, which can be defined as hyperlocal media, to function as local public spaces is analysed. In line with this purpose, in the field research, a hyperlocal media channel that mentions the Gaziler Neighbourhood in the city of Gaziantep and focuses on the agendas in this region was analysed with the content analysis technique. In the qualitative research method, semi-structured interviews were conducted with users who use and/or follow this area. When the data obtained as a result of the research were evaluated, it was seen that the participants were mostly aware of the area used in the form of hyperlocal media in the neighbourhood, and although not all of them produced content, they followed this area in order to be aware of their hyperlocal regions. In addition, it has been observed that the daily life in the neighbourhood and the routine agenda within this life are regularly shared in the relevant hypermedia space. On the other hand, some events that are out of the routine and important for the region were also shared, such as local elections and some infectious diseases allegedly spreading in the region. It can be argued that the residents of the region have established a relationship between this hypermedia space, where they also share their urgent needs, and their daily lives, and that this relationship enables them to obtain information about the region and its inhabitants, and that it serves as a micro public space.