Niklas Luhmann'ın Sistem Teorisinde siyaset ve demokrasi
Politics and democracy in Niklas Luhmann's System Theory
  1. Tez No: 927786
  2. Yazar: SEZAİ ZEYBEKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KALAĞAN, PROF. DR. MUSTAFA LAMBA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Günümüz toplumları, fonksiyonel farklılaşmanın farklı aşamalarında bulunmaktadır. Fakat kökleri sanayi devrimine kadar uzanan sosyolojik eylem teorilerinin günümüz toplumlarını açıklamakta yetersiz kalmasının yanı sıra, kurulu düzenlerin / sistemlerin meşrulaştırılmasına yönelik mevcut siyaset teorileri de modern toplumlardaki siyasi yapıları/sistemleri açıklayarak yorumlamaktan uzaktır. Niklas Luhmann'ın bir sosyal sistem olarak incelediği toplumu ve fonksiyon sistemleri olarak ele aldığı siyaset gibi alt sistemleri açıklamaya yönelik olarak geliştirdiği Sistem Teorisi, modern toplumların fonksiyonel olarak farklılaşmış karmaşık yapılarına uygun olması yanında, yüksek bir soyutlama derecesine ve kavramsal zenginliğe sahiptir. Biyolojiden iktibas ettiği otopoiesis kavramıyla sistemlerin kendi kendilerini ürettiği varsayımından hareket eden Luhmann, evrensel bir teori geliştirdiğini ve geliştirdiği kavramlarla toplumun alt sistemleri olarak ele aldığı ekonomi, hukuk, eğitim, din, sanat ve siyaset gibi fonksiyon sistemlerinin açıklanabileceğini iddia etmektedir. Bu çalışmanın amacı, Luhmann'ın geliştirdiği Sistem Teorisinin incelenmesi ve Sistem Teorisinin kavramları aracılığıyla bir fonksiyon sistemi olan siyasi sistemin ve demokrasinin analiz edilmesidir. Bu çalışmada, teorik ve nitel analiz yöntemleri bir arada sentezlenerek kullanılmıştır. Luhmann'ın Sistem Teorisine uygun şekilde ikinci dereceden ve üçüncü dereceden gözlemlerle çalışılmıştır. Yani Luhmann'ın kendi eserlerinde onun toplumu ve siyaseti gözlemlemesi ve ikincil literatürdeki diğer düşünürlerin Luhmann hakkındaki görüşleri incelenerek Sistem Teorisine göre siyasi sistemin ve demokrasinin nasıl çözümlenebileceği tartışılmıştır. Çaşılma sonucunda, Luhmann'ın Sistem Teorisinin siyasi sisteme ve demokrasiye yeni bakış açıları sunabileceği ve böylece siyasetin ve demokrasinin daha realist bir çözümlemesine katkıda bulunulabileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Contemporary societies exist at varying stages of functional differentiation. However, sociological action theories—whose roots extend back to the industrial revolution—have proven inadequate for explaining modern societies. Similarly, existing political theories aimed at legitimizing established orders/systems fall short of interpreting and explaining political structures/systems in modern societies. Niklas Luhmann's Systems Theory, which examines society as a social system and treats subsystems such as politics as functional systems, is characterized by a high degree of abstraction and conceptual richness that aligns with the functionally differentiated complex structures of modern societies. Working from the concept of autopoiesis, borrowed from biology, which assumes that systems produce themselves, Luhmann claims to have developed a universal theory. He argues that his conceptual framework can explain functional systems such as economics, law, education, religion, art, and politics, all of which he considers subsystems of society. The purpose of this study is to examine Luhmann's Systems Theory and analyze the political system as a functional systems and democracy through the concepts of Systems Theory. This study employs a synthesis of theoretical and qualitative analysis methods. In accordance with Luhmann's Systems Theory, the research utilizes second-order and third-order observations. Specifically, the study examines Luhmann's observations of society and politics in his own works, as well as other thinkers' views on Luhmann in secondary literature, to discuss how the political system and democracy can be analyzed according to Systems Theory. The research concludes that Luhmann's Systems Theory can offer new perspectives on the political system and democracy, thereby contributing to a more realistic analysis of politics and democracy.