Biyolojik aktivite potansiyeline sahip pirazolon türevi bazı bileşiklerin yapısal özelliklerinin hesapsal yöntemler ile incelenmesi
Investigation of the structural properties of some pyrazolone-derived compounds with biological activity potential using computational methods
  1. Tez No: 927794
  2. Yazar: GAMZE GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, pirazolon türevi altı bileşik biyolojik aktivitesi bilinen çeşitli heterohalkalı yapılar ile türevlendirilerek modellenmiş ve yapısal özellikleri hesapsal yöntemler ile incelenmiştir. Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (YFT), B3LYP fonksiyoneli ve 6-311++G(d,p) baz seti seçimi ile optimize edilerek bileşiklerin kararlı geometrileri elde edilmiştir. Dipol moment değerleri, moleküler elektrostatik potansiyel (MEP) haritaları, öncü moleküler orbital (HOMO-LUMO) dağılımları ve bazı reaktivite parametreleri kuramsal olarak incelenmiştir. YFT yaklaşımına dayanan analizler Gaussian 09W ve GaussView 5.0 programları ile gerçekleştirilmiştir. Bileşiklerin bazı farmakolojik özellikleri in siliko yöntemler ile değerlendirilmiştir. Modellenen yapıların ilaç etkin bileşik olabilme potansiyelleri ADME/T, fizikokimyasal, ilaç benzerliği ve tıbbi kimyaya ilişkin parametreler ile SwissAdme ve ProTox 3.0 web sunucuları kullanılarak incelenmiştir. Ağrı ve inflamasyona neden olan prostaglandin sentezinde önemli rol oynayan ve aynı zamanda steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçların hedefi olan COX-1 enzimini inhibe etme potansiyelleri, moleküler yerleştirme simülasyon tekniği ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study scope, six pyrazolone derivative compounds were modelled by derivatizing them with various heterocyclic structures with known biological activities, and computational methods investigated their structural properties. The stable geometries of the compounds were achieved by optimising with Density Functional Theory (DFT), B3LYP functional and 6-311++G(d,p) basis set selection. Dipole moment values, molecular electrostatic potential (MEP) maps, frontier molecular orbital (HOMO-LUMO) distributions and some reactivity parameters were examined theoretically. Analysis based on the DFT approach was performed with Gaussian 09W and GaussView 5.0 programs. Some pharmacological properties of the compounds were evaluated by in silico methods. The potentials of the modelled structures to be drug-active compounds were investigated with ADME/T, physicochemical, drug-likeness and medicinal chemistry parameters using SwissAdme and ProTox 3.0 web servers. Their potential to inhibit the COX-1 enzyme, which plays an important role in the synthesis of prostaglandin that causes pain and inflammation, and also the target of non-steroidal anti-inflammatory drugs, was evaluated by molecular docking simulation technique.