Türkiye'de yerinden yönetim mekanizmalarına katılım: Kadın akademisyenlerin durumu
Participartion in decantralized govarnance mechanisms in Turkey: The status of women academics in universities
- Tez No: 927808
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERAY AKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Kadınların toplumsal yaşamda daha etkin rol üstlenmesi, demokratik bir toplumun temel gerekliliklerinden biridir. Ancak tarih boyunca toplumsal cinsiyet eşitsizlikleri, kadınların özellikle siyasal ve kamusal alanlarda ikinci planda kalmasına yol açmıştır. Türkiye'de de kadınların siyasal ve yönetsel hakları yasal güvence altında olmasına rağmen, bu hakların uygulanmasında toplumsal önyargılar, kültürel normlar ve yapısal engeller önemli kısıtlamalar yaratmaktadır. Kadınların yönetim mekanizmalarındaki temsilinin artırılması, demokratik katılım süreçlerinin güçlendirilmesi açısından kritik bir ihtiyaçtır. Yerinden yönetim, karar alma süreçlerini vatandaşa yakınlaştırarak katılımcılığı teşvik eden bir model olarak, kadınların kamusal alanda daha fazla yer edinmesine fırsat sunmaktadır. Bu çalışma, Türkiye'deki üniversitelerde kadın akademisyenlerin yönetimsel ve akademik pozisyonlardaki temsil düzeyini incelemeyi ve yerinden yönetim anlayışı çerçevesinde kadınların bu süreçlerdeki rollerini değerlendirmeyi hedeflemektedir. Araştırmada, Yükseköğretim Kurulu'nun sunduğu istatistikler temel alınarak doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Kadın öğretim elemanlarının oranları, bölgesel dağılımları ve karar alma mekanizmalarındaki varlıkları belirlenen temalar çerçevesinde analiz edilmiştir. Bulgular, kadınların yönetimsel ve akademik pozisyonlarda yeterli ölçüde temsil edilmediğini ve bu durumun toplumsal, kurumsal ve yapısal etkenlerden kaynaklandığını ortaya koymaktadır. Çalışma, üniversitelerdeki mevcut durumu ele alarak, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamaya yönelik politika önerileri geliştirilmesine katkı sunmayı amaçlamaktadır. Kadın akademisyenlerin temsilindeki eşitsizliklerin giderilmesi, demokratik ve kapsayıcı bir yükseköğretim sistemi için stratejik bir gereklilik olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The active participation of women in social life is a fundamental requirement of a democratic society. However, throughout history, gender inequalities have relegated women to secondary roles, particularly in political and public spheres. In Turkey, although women's political and administrative rights are legally guaranteed, the exercise of these rights remains limited due to societal prejudices, cultural norms, and structural barriers. Increasing women's representation in governance mechanisms is essential for strengthening democratic participation processes. Decentralized administration, which brings decision-making closer to citizens and promotes inclusivity, offers an opportunity for women to gain greater prominence in public spaces. This study aims to examine the representation levels of female academics in administrative and academic positions at universities in Turkey and to evaluate their roles within the framework of decentralized administration. The research employs document analysis, utilizing statistics provided by the Turkish Council of Higher Education (YÖK). The study analyzes themes such as the proportion of female faculty members, their regional distribution, and their presence in decision-making processes. The findings reveal that women are underrepresented in administrative and academic positions, which is attributed to social, institutional, and structural factors. By addressing the current state of gender representation in universities, this study seeks to contribute to the development of policy recommendations aimed at achieving gender equality. Eliminating disparities in the representation of female academics is identified as a strategic necessity for creating a more democratic and inclusive higher education system.