Yerel ekonomik kalkınmada yeni bir aktör olarak yerel eylem grupları: Türkiye'deki iyi uygulama örnekleri
Local action groups as a new actor in local economic development: Good practice examples in Turkey
  1. Tez No: 927809
  2. Yazar: MEHMET KÜRŞAT KARADUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERAY AKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Hızla değişen dünyada toplumsal ve ekonomik dinamiklerin sürekli olarak dönüşüm geçirmesi, devletleri ve toplumları yerel kalkınmaya odaklanmaya yönlendirmiştir. Bu bağlamda, yerel ekonomik kalkınma, küresel düzeyde olduğu gibi Türkiye'de de önemli bir yer edinmiştir. Kırsal kalkınmanın desteklenmesi, yerel bazda minimal düzeyde başlayıp genele yayılan bir büyüme modeli olarak 20. yüzyılın sonlarından itibaren benimsenmiştir. Özellikle artan nüfus, iklim değişikliğinin etkileri, tarım alanlarının daralması ve kırdan kente göç gibi faktörler, yerel kalkınmanın önemini daha da artırmıştır. Türkiye'nin 2007 yılından itibaren ortak olduğu Avrupa Birliği'nin LEADER programı, yerel kalkınma stratejilerinin geliştirilmesi açısından önemli bir çerçeve sunmaktadır. Ancak Türkiye'nin parçalı arazi yapısı, küçük ölçekli üretici ağırlıklı tarım sektörü, bilgi eksiklikleri ve bürokratik zorluklar gibi faktörler, LEADER projelerinin uygulanmasında engeller yaratmıştır. Yerel Eylem Grupları (YEG), bu zorlukların aşılması ve Türkiye'nin kaynaklarının daha verimli kullanılması için yeni bir aktör olarak ön plana çıkmaktadır. Avrupa'da geniş kabul gören bu yaklaşım, Türkiye'de henüz tam anlamıyla benimsenmemiş olmakla birlikte, etkin uygulandığında kırsal kalkınmaya önemli katkılar sağlayabileceği öngörülmektedir. YEG'ler, kırsal kalkınma hedeflerine ulaşmada sürdürülebilir üretim yöntemleri ve tarım arazilerinin etkin kullanımıyla önemli fırsatlar sunmaktadır. Türkiye'nin uygun iklim koşulları, ürün çeşitliliği ve güçlü üretim altyapısı, bu yaklaşımın etkin bir şekilde uygulanmasıyla hem gıda güvenliğinin sağlanmasını hem de ihracatta önemli bir rekabet avantajı kazanılmasını mümkün kılabilir. Bu bağlamda, Yerel Eylem Grupları'nın yerel kalkınma stratejilerinde benimsenmesi, sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşılmasında kritik bir rol oynayacaktır.
Özet (Çeviri)
In a rapidly changing world, the continuous transformation of social and economic dynamics has directed states and societies to focus on local development. In this context, local economic development has gained significant importance in Turkey, as it has globally. Supporting rural development has been adopted as a growth model that starts at a minimal level locally and expands to the general level, particularly since the late 20th century. Factors such as increasing population, the impacts of climate change, the shrinking of agricultural lands, and rural-tourban migration have further heightened the importance of local development. The LEADER program of the European Union, which Turkey has been a part of since 2007, offers a significant framework for developing local development strategies. However, factors such as Turkey's fragmented land structure, an agriculture sector dominated by small-scale producers, lack of knowledge, and bureaucratic challenges have created obstacles to the implementation of LEADER projects. Local Action Groups (LAGs) have emerged as new actors to overcome these challenges and utilize Turkey's resources more effectively. While this approach has gained widespread acceptance in Europe, it has not yet been fully embraced in Turkey. Nevertheless, when effectively implemented, it is anticipated to make significant contributions to rural development. LAGs offer valuable opportunities in achieving rural development goals through sustainable production methods and efficient use of agricultural lands. Turkey's favorable climate conditions, product diversity, and robust production infrastructure could enable the country to ensure food security and gain a significant competitive advantage in exports through the effective implementation of this approach. In this regard, adopting Local Action Groups in local development strategies will play a critical role in achieving sustainable development goals.