Duygusal zekânın bağlılık üzerindeki etkisinde dayanıklılığın rolü: COVID-19 dönemi veteriner fakültesi vaka'sı
The role of resilience in the impact of emotional intelligence on engagement: The case of COVID-period veterinary faculty
- Tez No: 927810
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHSİN MURAT YAŞLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yakın geçmişte yaşadığımız COVID-19 pandemisiyle birlikte, yükseköğretim alanında kriz dönemi vakaları ön plana çıkmıştır. Covid-19 pandemisi yüzyüze faaliyetlerin çoğunu durma noktasına getirirken, genel olarak yükseköğretim ve akademik faaliyetler de dâhil olmak üzere tüm sosyal etkileşimlerde radikal ve gözle görülür değişiklikler meydana gelmiştir. Bu çalışma kapsamında ilk bölümde, duygusal zekâ, dayanıklılık ve öğrenci bağlılığı ele alınarak; tanımlarına, karakteristik yapıları ortaya konulmuştur. İkinci bölümde, duygusal zekâ, dayanıklılık ve öğrenci bağlılığının yükseköğretim ile arasındaki etkilerinin ele alınması ile birlikte COVID-19'un duygusal zekâ, bağlılık ve dayanıklılık arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Üçüncü bölümde, İstanbul ilinde uluslararası eğitim akreditasyonuna sahip İstanbul Universitesi-Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi'nde eğitim gören lisans ve lisansüstü öğrenciler üzerinde gerçekleştirilen bir araştırma yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı, COVID-19 pandemisi (kriz) durumunda yükseköğretim kurumu olan Veteriner Fakültesi öğrencilerinin duygusal zekâ, öğrenci bağlılığı ve ardından gelen akademik performansları üzerindeki yansımalarıyla birlikte, dayanıklılıklarının nasıl etkilediğini değerlendirmektir. Bu bağlamda lisans ve lisansüstü öğrencilerine iki bölümden oluşan anket uygulanmıştır. İlk bölümde katılımcılara ait tanımlayıcı özellikler (yaş, cinsiyet, eğitim durumu) yer alırken, ikinci bölümde duygusal zekâ ve öğrenci bağlılığının akademik performansları üzerindeki yansımaları ve COVID-19 (kriz) döneminde dayanıklılıkları ile ilişkileri ölçen sorular yöneltilmiştir. Araştırmaya katılan kişi sayısı 150 olup katılımcılardan elde edilen veriler SPSS paket program kullanılarak analiz edilmiştir. Analizler sonucunda elde edilen bulgular doğrultusunda, duygusal zekâ (duygusal algılama, kullanım, anlama, duygusal bireysel ve sosyal yönetim) ile dayanıklılık ve öğrenci bağlılığı (dinçlik, özveri) başlıkları arasındaki ilişkiler önemli bulunmuştur. Elde edilen bulgular doğrultusunda, ilgili kavramların özellikle pratik uygulamaya bağlı veteriner hekimlik mesleği dahil sağlık bilimleri alanında, kriz esnasında (kendi aralarında duygusal zekâ ve öğrenci bağlılığı) ilişkinin önemli olması yanında, özellikle dayanıklılık ile ilişkilerinin ön plana çıktığı ve üniversite öğrencilerini doğrudan etkilediği ifade edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
With the recent COVID-19 pandemic, crisis period cases have come to the fore in higher education. While the pandemic has brought most face-to-face activities to a standstill, radical and visible changes have occurred in all social interactions, including higher education in general and academic activities. The first part of this study discusses emotional intelligence, resilience, and student engagement and reveals their definitions and characteristic structures. The second part discusses the effects of emotional intelligence, resilience, and student engagement on higher education and examines the relationships between emotional intelligence, engagement, and resilience of COVID-19. The third section presents a study conducted on undergraduate and graduate students studying at Istanbul University-Cerrahpaşa Faculty of Veterinary Medicine, which has international education accreditation in Istanbul province. This study aims to evaluate how the COVID-19 pandemic (crisis) affects the resilience of the students of the Faculty of Veterinary Medicine, a higher education institution, with its reflections on emotional intelligence, student engagement, and subsequent academic performance. In this context, a questionnaire consisting of two parts was applied to undergraduate and graduate students. The first part included descriptive characteristics of the participants (age, gender, educational status), while the second part included questions measuring the reflections of emotional intelligence and student engagement on their academic performance and their resilience during the COVID-19 (crisis) period. The number of participants in the study was 150 and the data obtained from the participants were analyzed using SPSS package program. According to the analysis results, the relationships between emotional intelligence (emotional perception, use, understanding, emotional individual and social management) and resilience and student engagement (vigour, dedication) were found to be significant. In accordance with the findings obtained, it can be posited that the associated concepts, particularly within the domain of health sciences, including the discipline of veterinary medicine, which pertains to practical application, in conjunction with the significance of the relationship (emotional intelligence and student engagement) during the crisis, especially the relationship with resilience, assumes primacy and exerts a direct influence on university students.