Supiyanat Mamayeva'nın şiirlerinde milli kimlik
National identity in Supiyanat Mamayeva's poems
  1. Tez No: 927811
  2. Yazar: GÜLBAHAR KANTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KILDIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, Kumuk edebiyatının önemli isimlerinden biri olan Supiyanat Mamayeva'nın eserlerini milli kimlik teması çerçevesinde ele almıştır. Mamayeva, şiirlerinde vatan sevgisi, özgürlük, dilin korunması, kültürel miras, savaşların etkileri ve toplumsal birlik gibi temaları sade ve etkili bir dille işlemiştir. Onun eserleri, yalnızca Kumuk halkının tarihi ve kültürel değerlerini yansıtmakla kalmayıp, aynı zamanda evrensel insani değerleri de dile getirmektedir. Mamayeva, halkının yaşadığı zorlukları, savaşların yarattığı travmaları ve bu süreçte halkının gösterdiği direnişi şiirlerinde güçlü imgelerle anlatmıştır.“Vatanım”,“Durmuyor mu?”,“Türküm Var”ve“Ana Dil”gibi eserlerinde vatan sevgisi, bağımsızlık mücadelesi ve halkının diline olan bağlılığı ön plana çıkmıştır. Şiirlerinde kullanılan metaforlar ve doğa betimlemeleri, Kumuk halkının ruhsal direncini ve umudunu ifade etmenin yanı sıra, toplumsal dayanışmayı teşvik eden mesajlar taşımaktadır. Mamayeva'nın, Kumuk Türkçesi'ni bir milli kimlik unsuru olarak ele alması ve bu dilin korunmasına yönelik çağrıları, halkının kültürel mirasına olan derin bağlılığını göstermektedir. Özellikle“Ana Dil”şiirinde, Kumuk dilini annesinin sesiyle özdeşleştirerek, dilin sadece bir iletişim aracı değil, aynı zamanda halkın manevi değerlerinin bir taşıyıcısı olduğunu vurgulamıştır. Bu çalışmada, Mamayeva'nın eserleri hem bireysel hem de toplumsal perspektiften incelenmiş, onun Kumuk halkı için bir ilham kaynağı ve edebi bir lider olduğu ortaya konmuştur. Şiirlerinde işlediği temalar, yalnızca Kumuk halkına değil, evrensel değerlere de hitap eden bir nitelik taşımaktadır. Bu bağlamda, Supiyanat Mamayeva'nın eserleri, hem Kumuk edebiyatının önemli bir mirası hem de Türk dünyasının edebi zenginliğinin bir parçası olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
This study examines the works of Supiyanat Mamayeva, one of the prominent figures in Kumyk literature, within the framework of national identity. Mamayeva's poetry reflects themes such as love for the homeland, freedom, language preservation, cultural heritage, the effects of war, and social unity, all conveyed in a simple yet impactful manner. Her works not only highlight the historical and cultural values of the Kumyk people but also address universal human values. Mamayeva's poems vividly depict the hardships faced by her people, the traumas caused by wars, and the resilience shown by the Kumyk community. Through powerful imagery, poems such as“Vatanım”(My Homeland),“Durmuyor mu?”(Doesn't It Stop?),“Türküm Var”(I Have a Song), and“Ana Dil”(Mother Tongue) explore themes of patriotism, the struggle for independence, and the deep connection to the Kumyk language. Her use of metaphors and depictions of nature serve as expressions of the spiritual resilience and hope of her people, while also promoting messages of social solidarity. Mamayeva's emphasis on the Kumyk language as an essential element of national identity and her calls for its preservation demonstrate her profound dedication to the cultural heritage of her people. Particularly in“Ana Dil”, she equates the Kumyk language to her mother's voice, underlining its role not only as a tool of communication but also as a carrier of the community's moral and spiritual values. This study highlights Mamayeva's dual role as both an individual artist and a collective voice for her community, emphasizing her significance as a source of inspiration and a literary leader for the Kumyk people. Her themes resonate beyond the Kumyk community, encompassing universal values, and her works are recognized as an integral part of Kumyk literature and the broader literary richness of the Turkic world.