التحقيق والتحليل 'النكت الإعجازيّة على الفتاوى البزازيّة'(من كتاب الشهادات إلى آخر كتاب الوصايا)
En-nüketü'l-i'caziyye ala'l-fetava'l-bezzaziyye. adlı eserın tahkik ve incelemesi. (Şehadât kitabından vasıyetler kitabının sonuna kadar)
- Tez No: 927828
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAHİT KAPLANGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Arapça
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Fıkıh (İlmihal) ilmi, İslam'ın en önemli temel ilimlerinden biridir; hatta günlük hayattaki önemi düşünüldüğünde, en önemli ilimlerden biri olduğunu söylemek abartı olmayabilir. Fıkıh, hayatın her anına nüfuz ettiği ve sürekli değişen durumlara çözüm ürettiği için büyük bir öneme sahiptir. İslam dini, hayatın hiçbir alanını hükümsüz bırakmamış, her konuda doğrudan veya dolaylı olarak kurallar ve düzenlemeler getirmiştir. Tarih boyunca, her biri farklı özelliklere sahip birçok Fıkıh medresesi kurulmuştur. Bu medreselerden ilki ve en önemlilerinden biri, İmam-ı Azam Ebu Hanife'nin kurduğu medresedir. Bu medrese, seçkin fakihlerin bir araya gelerek hem mevcut hem de henüz ortaya çıkmamış meseleleri tartışmasıyla öne çıkmıştır. Bu özelliği, medreseye diğer fıkıh medreselerinden daha fazla değer kazandırmış ve fıkhi meseleler açısından zenginleştirmiştir. Fıkıh alanında yazılan eserlerin en önemlilerinden biri de fetva kitaplarıdır. Bu kitaplar, birçok meseleyi ve ayrıntıyı içerdikleri için büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, bu mübarek ilme hizmet etmek amacıyla bu kitap seçilmiştir. Kitap, ne çok eski ne de çok yeni sayılır; yakın çağda telif edilmiş olmasına rağmen, önceki dönemlere ait sağlam bilgilere dayanmaktadır. İmam Bezzazi'nin eseri ve İmam Remli'nin geniş ve zengin yorumlarıyla birleşince çok iyi bir kaynak ortaya çıkmıştır. Bu araştırma, İmam Remli'nin“En-Nüketü'l-i'Caziyye Ala'l-Fetava'l-Bezzaziyye”adlı eserini tanıtmayı amaçlamaktadır. Araştırma, iki bölüme ayrılmıştır: Birinci bölüm üç kısımdan oluşmaktadır: 1. Kısım: Genel araştırma, yöntem ve benzeri konuları içermektedir. 2. Kısım: Asıl eser olan“Fetava-bezzaziyye”nin genel tanıtımını yapmaktadır. 3. Kısım: Tahkik edilen eser olan“En-Nüketü'l-i'Caziyye”nin genel tanıtımını yapmaktadır. İkinci bölüm (Tahkik Bölümü) de üç kısımdan oluşmaktadır: 1. Kısım: Eserin üç nüshasının özelliklerini/tanıtımını yapmaktadır. 2. Kısım: Nüshaların örnek fotoğraflarını (ilk ve son sayfaları) içermektedir. 3. Kısım: Tahkik edilen metni (Ennes) sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the most important basic Islamic sciences is Islamic juris prudence. In fact, it is the most important science on a daily, in terms of benefiting from it and its necessity in the daily and immediate life of the Muslim. It enters into all different aspects of life, as the pure SHARIA has not left anything in the life of the individual without giving its ruling and coordinating his life through it. Over the ages, many distinct schools of jurisprudence have emerged, each with its own characteristics and features. The first and oldest of these schools is (the School of Imam Abu- Hanifa al-Nu'man). Jurists distinguished by their effort and the discussion of actual and non-actual issues, which gave the school agreat, indeed very large jurisprudential and questioning wealth that is branches attested to Among the most important books of this school are the books of (Fatwa), which contain many diverse issue, benefits, and long detailed branches. Based on this and the desire to serve this blessed science, the choice was made for a book of Fatwas on (Hanafi) jurisprudence that is neither old nor new a later era, with the same advanced and distinguished quotes of (Imam Al-Bazzazi) and the unique comments of (Imam Al-Ramli, may Allah have mercy on him), and the extensive quotes that indicate the breadth of the Sheikh's knowledge and the abundance of his readings and in sights. The study aimed at the manuscript or the miraculous books of the (Bazzaziyya Fatwas), the concise collection of the doctrine of the great (Imam Abu Hanifa, by Najmuddin-Bin Al-Ramli, Al- Hanafi). This study studied the miraculous jokes of Al-Ramli and investigated the prescribed section, which contains two sections: an analysis section and an investigation section. The first section contained three topics. The first topic dealt with the study in general (the method followed in the work - the importance of the research - the research problem - the limits of the research - the research questions - previous studies). As for the second topic, it dealt with a brief about the original (Al-Fatawa Al-Brazil or Al-Jami' Al-Wajeez) and its author, and included (his name, lineage, life, and scientific efforts. The author's works. Attribution of the book to its author and a brief about the book and its content. The scientific status of the book. The reason for composing Al-Fatawa Al-Bazzaziya. The author's method in the book). The third topic reviewed an introductory note about the author of the manuscript book (Al-Nakt Al-ljaziya on Al-Fatawa Al-Bazzaziya) and an introduction to the book itself, and included (his name, lineage, and life. His scientific efforts. The author's works. Introduction to the manuscript book. The time period of the book. The importance of the book in its subject and its connection to its era. Attribution of the book to Its author. The main subject of the book and the general direction of the author in the book. The most important books from which the author quoted. The symbols used in the book. The fourth section came to describe the copies adopted in the investigation. As for the investigation section, the following books were investigated through it (Shahadat book, Da"aw book, Iqrar book, Wakala book, Kafalah book, Hawalah book, Sulh book, Rahn book, Mudarabah book, Shurb book, Ikrah book, Gasp book, Ariyah book, Abeq book, Mafqod book, Waqf book, Said book, Seyar book, Karaha book, Jenayat book, Hetan book, Wasayah book). And so to the conclusion where the most important results.