Arşiv ve hafızaya yönelik kişisel görsel çözümlemeler
Personal visual analyses on archive and memory
- Tez No: 927829
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
“Arşiv ve Hafızaya Yönelik Kişisel Görsel Çözümlemeler”isimli bu çalışma, hafıza kavramını fotoğraf arşivleri, birey, nesne ve mekân ilişkileri bağlamında incelemektedir. Hafızanın bireyin varoluşu ve kimlik oluşumu üzerindeki etkilerini ve hatırlama biçimlerinin çeşitliliğini sorgulayarak, belleğe dair kişisel bir bakış acısı sunmayı amaçlamaktadır. Beş bölümden oluşan çalışmanın ilk ana başlığında hafıza ve arşiv kavramları incelenerek ikisi arasındaki ilişki kurulmuştur. Bu bölümde hatırlama eylemi ve arşivin bireysel bellek ve kimlik üzerindeki etkileri üzerinde durulmuştur. İkinci ana başlıkta ise fotoğrafın bellek üzerindeki işlevi merkeze alınmıştır. Fotoğrafın geçmişe dair izleri taşıma bireysel çağrışımlar yaratma gibi özellikleri üzerinde durularak, fotoğrafa yapılan müdahaleler ile eksik bellek ve kurgusal bellek kavramları çalışmalar bağlamında yorumlanmış ve belli eserlerden alıntılar yapılarak incelenmiştir. Son ana başlıkta ise mekân ve nesnelerin hatırlama aracı olarak görülmesi bağlamında, bireyin belleğine ve kimlik oluşumuna katkıları incelenerek, bu unsurların hafıza ile olan ilişkisi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study titled“Personal Visual Analyses on Archive and Memory”analyses the concept of memory in the context of photography archives, individual, object and space relations. It aims to present a personal perspective on memory by questioning the effects of memory on the individual's existence and identity formation and the diversity of forms of remembering. In the first main title of the study consisting of five chapters, the concepts of memory and archive are analysed and the relationship between the two is established. In this section, the effects of the act of remembering and the archive on individual memory and identity are emphasised. In the second main title, the function of photography on memory is centred. By focusing on the features of photography such as carrying traces of the past and creating individual associations, the interventions made to the photograph and the concepts of incomplete memory and fictional memory were interpreted in the context of the studies and analysed by quoting from certain works. In the last main heading, in the context of seeing space and objects as a means of remembrance, their contributions to the individual's memory and identity formation are analysed, and the relationship between these elements and memory is discussed.