5. sınıf 'İnsan ve çevre' ünitesinde eğitsel oyun destekli etkinliklerin öğrencilerin akademik başarılarına ve çevresel tutumlarına etkisi
5th grade 'human and environment' unit, the effect of educational game supported activities on students' academic achievement and environmental attitudes
- Tez No: 927837
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİM UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmada, eğitsel oyun destekli etkinliklerin 5. sınıf öğrencilerinin akademik başarısına ve çevreye yönelik tutumuna etkisinin araştırılması amaçlanmaktadır. Öntest ve sontest kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma, 2023-2024 eğitim öğretim yılı bahar döneminde, Ankara İlinin Şereflikoçhisar İlçesinde öğrenim gören 50 ortaokul öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma için, 5.sınıf Fen Bilimleri dersi öğretim programında yer alan“İnsan ve Çevre”ünitesi seçilmiş ve tasarlanan eğitsel oyun etkinlikleri beş hafta süre ile deney grubunda uygulanırken kontrol grubunda 2018 Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programı ile devam edilmiştir. Araştırma etkinlikleri“İnsan ve Çevre”ünitesine yönelik hazırlanmıştır. Veri toplama aracı olarak“Çevre Başarı Testi”ve“Çevresel Tutum Ölçeği”kullanılmış, çalışma sonunda elde edilen verilerin çözümlenmesi SPSS programı ile yapılmıştır. Çalışma gruplarının öntest ve sontestten aldıkları puan ortalamalarının farklılık düzeyini belirlemek amacıyla betimsel istatistik teknikleri uygulanmıştır. Sonuç olarak, deney grubu öğrencilerinin başarı puanlarında anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Diğer yandan, deney grubu öğrencilerin çevresel davranış ve duygu boyutu puanları ile çevresel tutum puanında sontest lehine anlamlı farklılık tespit edilmiş, çevresel düşünce boyutunda ise anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Kontrol grubunda ise, öntest-sontest puanları arasındaki ortalama farkları anlamlı olarak değerlendirilmemiştir. Çalışma sonuçlarına dayanarak, eğitsel oyun etkinliklerinin okul dışı etkinliklerle birlikte ve çeşitli öğretim yöntemleri ile harmanlanarak farklı sınıf düzeylerinde verilebileceğine yönelik bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effect of educational game-supported activities on 5th grade students' academic achievement and attitudes towards the environment. An experimental design with pretest and posttest control group was used. The study was conducted in the spring semester of the 2023-2024 academic year with 50 middle school students studying in Şereflikoçhisar district of Ankara Province. For the research, the“Human and Environment”unit in the 5th grade Science curriculum was selected and the designed educational game activities were applied for five weeks in the experimental group, while the control group continued with the 2018 Science Curriculum. The research activities were prepared for the“Human and Environment”unit.“Environmental Achievement Test”and 'Environmental Attitude Scale' were used as data collection tools, and the data obtained at the end of the study were analyzed with the SPSS program. Descriptive statistical techniques were applied to determine the level of differentiation of the mean scores of the study groups from the pretest and posttest. As a result, there was a significant difference in the achievement scores of the experimental group students. On the other hand, there was a significant difference in favor of the posttest in the environmental behavior and emotion dimension scores and environmental attitude score of the experimental group students, while there was no significant difference in the environmental thinking dimension. In the control group, the mean differences between the pretest and posttest scores were not significant. Based on the results of the study, some suggestions were made that educational game activities can be given at different grade levels by blending with out-of-school activities and various teaching methods.