Ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin geri dönüşüme ilişkin duygu, farkındalık ve davranışlarının belirlenmesi
Determining the emotions, awareness and behaviors of 8th grade students regarding recycling
- Tez No: 736118
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışmasında, ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin geri dönüşüme ilişkin duygu, farkındalık ve davranışlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Gaziantep'in Nizip ilçesinde bulunan 9 tane ortaokulda öğrenim gören toplam 541 öğrenci oluşturmuştur. Bu çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden olan alan taraması (survey) yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada veri elde etmek amacıyla“Çevre Duygu Ölçeği”,“Çevre Davranış Ölçeği”ve“Geri Dönüşüme Yönelik Farkındalık Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada ulaşılan sonuçlara göre 8.sınıf öğrencilerinin Çevre Duygu Ölçeğinden aldıkları puanlara göre öğrencilerin cinsiyetinin, yaşantılarını en uzun süre geçirdiği yerin, ikamet ettikleri yerin, baba ve anne meslek durumunun, anne öğrenim durumunun geri dönüşüme yönelik duygu üzerinde anlamlı bir farklılık yaratmadığı tespit edilmiştir. Buna karşın öğrencilerin aile gelir durumunun, baba öğrenim durumunun geri dönüşüme yönelik duygu üzerinde anlamlı bir farklılık yarattığı tespit edilmiştir. 8.sınıf öğrencilerinin Geri Dönüşüme Yönelik Farkındalık Ölçeğinden aldıkları puan ortalamalarına göre öğrencilerin cinsiyetinin, yaşantılarını en uzun süre geçirdiği yerin, aile gelir durumunun, anne meslek durumunun, baba ve anne öğrenim durumunun geri dönüşüm farkındalığı üzerinde anlamlı bir farklılık yaratmadığı tespit edilmiştir. Buna karşın öğrencilerin ikamet ettikleri yerin, baba meslek durumunun geri dönüşüm farkındalığı üzerinde anlamlı bir farklılık yarattığı tespit edilmiştir. 8.sınıf öğrencilerinin Çevre Davranış Ölçeğinden aldıkları puan ortalamalarına göre öğrencilerin cinsiyetinin, yaşantılarını en uzun süre geçirdiği yerin, aile gelir durumunun, ikamet ettikleri yerin, baba ve anne meslek durumunun, baba ve anne öğrenim durumunun geri dönüşüme yönelik davranış üzerinde anlamlı bir farklılık yaratmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, 8th grade students' emotions, awareness and behaviours regarding recycling was aimed to be determined. In 2021-2022 educational year 541 students in the county of Nizip, Gaziantep consisted the sample of the study. In this study, the survey method was used. In this research,“Environmental Emotion Test”,“Environmental Behaviour Test”and“Awareness Regarding Recycling Test”were used to gain data. According to the results in this study, the 8th grade students' score that was gained from Environmental Emotion Test showed that students' gender, the place they stayed, their parents' occupations and their mothers' educational status didn't create a statistically significant difference. However, it was seen that the economic condition of students' families, and their fathers' educational status created a statistically significant difference on their emotions regarding recycling. According to the results of Awareness Regarding Recycling Test, it was understood that students' gender, the economic condition of their families, their mothers' educational status and their parents' occupational status didn't have an effect on the students' awareness regarding recycling. On the other hand, it was confirmed that the place the students stayed and their fathers' educational status created a statistically significant difference on their emotions regarding recycling. According to the the results of Environmental Behavior Test, it was determined that students' gender, the economic condition of their families, the place they stayed, their parents' occupations and their parents' educational status didn't create a meaningful difference on their behaviors towards recycling.