Dijital gazetecilik pratiği bağlamında haber ajanslarının TikTok kullanımı
TikTok use by news agencies in the context of digital journalism practice
- Tez No: 927846
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FADİME ŞİMŞEK İŞLİYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri (Disiplinlerarası) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yeni medya ve gelişen iletişim teknolojileri sonucunda gazetecilik pratikleri büyük bir değişime uğramıştır. Bu değişim gazeteciliğe yeni ivmeler kazandırmıştır. Geleneksel gazetecilik pratiklerinin aksine daha hızlı, daha kolay ve en önemlisi etkileşimli bir süreç ortaya çıkmıştır. Gazetecilik pratikleri dijitalleşerek yepyeni bir ortamda vuku bulmaya başlamıştır. Dijital gazetecilik pratikleri Web 2.0 teknolojileriyle iç içe bir yapıdır. Günümüzde dijital gazetecilik pratikleri sosyal medyada oldukça fazla kullanılmaktadır. Bugün gelinen noktada en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri de TikTok'tur. Bu çalışmanın amacı haber ajanslarının dijital gazetecilik pratikleri bağlamında TikTok'u nasıl kullandıklarını incelemektir.
Özet (Çeviri)
As a result of new media and developing communication technologies, journalism practices have undergone a major change. This change has given new momentum to journalism. Unlike traditional journalism practices, a faster, easier and most importantly interactive process has emerged. Journalism practices have become digital and have begun to take place in a brand new environment. Digital journalism practices are a structure intertwined with Web 2.0 technologies. Today, digital journalism practices are widely used in social media. Today, one of the most used social media platforms is TikTok. The aim of this study is to examine how news agencies use TikTok in the context of digital journalism practices.