Öğretmenler için anti masal odaklı yaratıcı yazarlık atölyesinin öğretmenlerin yaratıcı yazma, eleştirel düşünme ve 21. yüzyıl becerilerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of anti-tale focused creative writing workshop for teachers on teachers' creative writing, critical thinking and 21st century skills
- Tez No: 927878
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ ÖZEKE KOCABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu araştırma, öğretmenler için Anti Masal Odaklı Yaratıcı Yazarlık Atölyesi kapsamında araştırmacı tarafından tasarlanan öğretim tasarımının, öğretmenlerin yaratıcı yazma, eleştirel düşünme ve 21. Yüzyıl becerilerine etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Öğretim tasarımını oluşturmak için, araştırmacı tarafından Kolb'un Deneyimsel Öğrenme Modeli, İşbirlikli Öğrenme Modeli ve Problem Tabanlı Öğrenme Modeli'nin tasarımı güçlendirecek yönleri birleştirilerek bir entegre tasarım hazırlanmıştır. Anti Masal Odaklı Yaratıcı Yazma Öğretim Tasarımı bu entegre tasarım çerçevesinde uzman görüşleri alınarak oluşturulmuştur. Çok aşamalı karma yöntem yaklaşımı benimsenerek gerçekleştirilen çalışmada, 16 öğretmenle 10 oturumluk bir süreç yürütülmüştür. Araştırmada, 21. Yüzyıl Öğreten Becerileri Ölçeği ve Eleştirel Düşünme Eğilimleri Ölçeği öntest ve son test olarak kullanılmıştır. Ayrıca, araştırmacı tarafından geliştirilen Yaratıcı-Anti Masal Yazma Ölçüm Aracı, öğretmenler tarafından yazılan masalların değerlendirilmesi amacıyla dört hafta boyunca uygulanmıştır. Araştırmanın 5 oturumunda araştırmacı ve katılımcılar tarafından yansıtıcı günlükleri tutulmuştur. Araştırmanın 10. Oturumunda 16 öğretmen ile odak grup görüşmesi yapılmıştır. Veriler, nicel ve nitel yöntemlerle analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, öğretmenlerin atölye çalışması öncesi ve sonrası eleştirel düşünme eğilimleri arasında anlamlı bir fark görülmüştür. Benzer şekilde, yapılan ön ve son test ölçümleri, öğretmenlerin 21. yüzyıl öğreten becerileri arasında anlamlı bir fark ortaya çıkarmıştır. Yaratıcı-Anti Masal yazma becerileri üzerinde alınan ölçümler arasında da anlamlı farklar gözlenmiştir. Odak grup görüşmeleri ve yansıtıcı günlükleri, öğretim tasarımının öğretmenlerin 21. yüzyıl becerileri ve sınıf içi süreçlere katkı sağladığını göstermektedir. Sonuç olarak, anti masal odaklı yaratıcı yazma atölyesinin öğretmenlerin mesleki becerilerini zenginleştirdiği ve öğrencilerin öğrenme süreçlerini daha etkili bir şekilde yönlendirebilmelerine katkı sağladığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of the instructional design, developed by the researcher for the Anti-Fairytale-Oriented Creative Writing workshop for teachers, on teachers' creative writing, critical thinking, and 21st-century skills. To create the instructional design, the researcher integrated aspects of Kolb's Experiential Learning Model, Cooperative Learning Model, and Problem-Based Learning Model to strengthen the framework. The Anti-Fairytale-Oriented Creative Writing Instructional Design was developed within this integrated framework by incorporating expert opinions.The study was conducted using a multi-phase mixed-methods approach, involving 16 teachers in a 10-session process. The 21st-Century Teaching Skills Scale and the Critical Thinking Disposition Scale were used as pre-tests and post-tests. Additionally, the Creative-Anti-Fairytale Writing Assessment Tool, developed by the researcher, was applied for four weeks to evaluate the fairy tales written by teachers. Reflective journals were kept by both the researcher and the participants during five sessions. A focus group discussion was conducted with 16 teachers in the final session. The data were analyzed using both quantitative and qualitative methods. The study findings indicate a significant difference in teachers' critical thinking dispositions before and after the workshop. Similarly, pre-and post-test results revealed a meaningful improvement in teachers' 21st-century teaching skills. Measurements of creative anti-fairytale writing skills also showed significant differences. Focus group discussions and reflective journals suggest that the instructional design contributed to teachers' 21st-century skills and classroom processes.In conclusion, the Anti-Fairytale-Oriented Creative Writing workshop enriched teachers' professional skills and helped them guide students' learning processes more effectively.