Abhazya müzelerinde bulunan ticari amphoralar
Commercial amphorae found in Abkhazian museums
- Tez No: 927879
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FATMA EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, Abhazya Müzelerinde bulunan ticari amphoralar incelenmiştir. Toplam 63 parça buluntu konu ile ilgili kaynaklar ışığında değerlendirilmiştir. Buluntular arasında yerel üretim amphoralar yanında ticaret yoluyla bölgeye gelen amphoralar da yer almaktadır. Tezde, Abhazya'nın tarihi ve Anadolu ile ilişkilerinden bahsedilirken antik kaynaklardan da yararlanılmıştır. İncelenen amphoralar için fotoğraf, çizim ve tanım bilgilerinin yer aldığı katalog hazırlanmıştır. Bölgenin coğrafi olarak tanımlanabilmesi için haritalar eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, commercial amphorae found in the museums of Abkhazia have been examined. A total of 63 artifacts have been evaluated in light of related sources. Among the finds are locally produced amphorae as well as amphorae that arrived in the region through trade. The thesis also utilizes ancient sources while discussing the history of Abkhazia and its relations with Anatolia. A catalog containing photos, drawings, and description information of the examined amphorae has been prepared. Maps have been added to geographically define the region.