Okul öncesi dönemde çocukların duygu düzenleme ve davranış sorunları arasındaki ilişkide doğa ile temasın aracı rolü
The mediating role of contact with nature in the relationship between emotion regulation and behavior problems of children in preschool period
  1. Tez No: 927885
  2. Yazar: MELİKE AYKUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE GÖZDE ERTÜRK KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi dönemdeki çocukların duygu düzenleme becerileri ile davranış sorunları arasındaki ilişkide doğa ile temasın aracı rolünü incelemektir. Araştırmada, ilişkisel tarama modeli kullanılmış, çocukların duygu düzenleme becerilerini değerlendirmek için 'Duygu Düzenleme Ölçeği'vedavranış sorunlarını belirlemek için 'Okul Öncesi Davranış Sorunları Ölçeği'ndenyararlanılmıştır.Ayrıca çoculardaki davranış sorunları ve duygu düzenleme durumları arasındaki ilişkide doğa ile temasın aracı rolünü belirlemek,çocukların doğa ile temas durumunu ortaya koymak amacıyla da '60-72 Ay Çocukları İçin Doğa ile Bağlantı Kurma Eğilim Ölçeği'kullanılmıştır.Araştırmaya,Kocaeli ili Derince ve İzmit ilçesindeki devlet okullarından toplam 299okul öncesi dönemdeki çocuk dahil edilmiştir.Araştırma bulguları, duygu düzenleme becerileri, davranış sorunları ve doğa ile temas arasında anlamlıilişkiler olduğunu göstermiştir. Araştırmanın bir diğer bulgusu, doğa ile temasın, duygu düzenleme ve davranış sorunları arasındaki ilişkide aracılık ettiği yönündedir. Buna göre; doğayla iç içe olmanın, davranış sorunları nedeniyle risk altında olan çocuklarda duygu düzenleme becerilerini geliştirerek koruyucu bir faktör olarak hizmet edebileceğine işaret etmektedir. Bu durum, doğa bağlantısının çocukların duygu düzenleme becerilerini destekleyen bir müdahale yöntemi olarak ele alınması gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Thepurpose of this study is to examine the mediating role of nature connect edness in there lation ship between emotion regulation skills and behavioral problems in preschool children.The study employed a correlational survey model,utilizing the 'Emotion Regulation Scale' toassess children's emotion regulation skills and the 'Preschool Behavior Problems Scale' todetermine behavioral problems.Furthermore, the 'Connection with Nature Scalefor Children Aged 60-72 Months' wasused to determine the mediating role of nature connectedness in there lation ship between children's behavioral problems and emotion regulation a bilities, and toreveal the children's level of nature connect edness. A total of 300 preschool children from public schools in Derince and İzmit districts of Kocaeli province were included in the study. Therese arch the findings showed significant relatıonschips between emotion regulation skills, behavioral problems, and nature connect edness. Another finding of the study is that nature connect edness media test here lation ship between emotion regulation and behaviora lproblems. Accordingly, being in contact with nature suggests that it can serve as a protective factor by improving the emotion regulation skills in children at risk duetobehavioral problems. This situation emphasizes that nature connect edness should be considered as an intervention method that supports children'semotion regulation skills.