Burdur il merkezindeki okullarda görev yapan öğretmenlerin biyokaçakçılık kavramı hakkındaki görüşlerinin incelenmesi
Examining the opinions of the teachers working at the schools in Burdur city center on the concept of biosmuggling
- Tez No: 927884
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırma, öğretmenlerin biyokaçakçılık kavramına dair algılarını, biyokaçakçılık ile ilgili bilgi edinme yöntemlerini ve bu yöntemlerin yeterlilik düzeylerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın başlangıcında konuya ilişkin literatür taraması yapılmış ve ardından katılımcılara uygulanacak yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmıştır. Bu görüşme formunun hazırlanmasında fen bilimleri eğitimi alanında uzman akademisyenlerin görüşleri alınmıştır. Uzman görüşlerinin alınmasının amacı, çalışmanın geçerliliğini ve güvenilirliğini artırmaktır. Araştırmaya katılan öğretmenlerin gerçek isimleri yerine kod isimler (E.1, K.1 vb.) kullanılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışma grubu amaçlı örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemiyle seçilen 14 öğretmenden oluşmaktadır. Katılımcıların araştırma sorularına verdikleri yanıtlar 21 farklı kodda toplanmıştır. Araştırma bulguları öğretmenlerin biyokaçakçılık konusunda belli bir bilgi düzeyine sahip olduklarını, ancak bazı konularda kesin bilgiye sahip olmadıklarını göstermektedir. Öğretmenler biyokaçakçılıkla mücadele konusunda yapılabilecek çalışmalar hakkında çeşitli görüşlerde bulunmuşlar ve eğitimin ile bilinçlenmenin biyokaçakçılıkla mücadelede büyük bir etkiye sahip olduğunu ifade etmişlerdir. Biyokaçakçılıkla mücadele için öğretmenlere yönelik seminerler, çalıştaylar ve rehber materyaller hazırlanması önerilebilir. Ayrıca bu konunun öğretim programlarına dahil edilmesi ve farkındalık çalışmalarının yaygınlaştırılması önemlidir. Gelecekte farklı bölgelerden daha geniş katılımlı çalışmalar yapılması ve nicel yöntemlerin kullanılması, elde edilen sonuçların genellenebilirliğini artırabilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine teachers' perceptions of the concept of biotrafficking, their methods of obtaining information about biotrafficking and the adequacy levels of these methods. At the beginning of the study, a literature review on the subject was conducted and then a semi-structured interview form was prepared to be applied to the participants. In the preparation of this interview form, the opinions of academicians who are experts in the field of science education were taken. The purpose of obtaining expert opinions was to increase the validity and reliability of the study. Code names (E.1, K.1, etc.) were used instead of the real names of the teachers participating in the study. Qualitative research method was used in the study. The study group consisted of 14 teachers selected by convenience sampling method from purposive sampling methods. The participants' responses to the research questions were collected in 21 different codes. The findings of the research show that teachers have a certain level of knowledge about biotrafficking, but they do not have precise knowledge on some issues. In addition, teachers gave various opinions about the activities that can be done to combat biotrafficking and stated that education and awareness raising have a great effect on combating biotrafficking. Seminars, workshops and guidance materials for teachers can be prepared to combat biotrafficking. In addition, it is important to include this issue in the curriculum and to disseminate awareness raising activities. In the future, conducting studies with wider participation from different regions and using quantitative methods may increase the generalisability of the results obtained.