Stratejik istihbaratın kamu yönetimi ve uluslararası ilişkilere etkileri
The impact of strategic intelligence on public administration and international relations
  1. Tez No: 927886
  2. Yazar: SEFA KALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ GÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
İnsanlık tarihi boyunca bireyler bazen bilinmeyeni bilmek, keşfetmek arzusu ile bazen de güvenlikleri için bilgiler toplamışlardır. Devletler ise ulusal güvenliklerini sağlamak, siyasi kararlar almak veya siyasi çıkarlarını korumak için bilgi toplamak ihtiyacı duymuşlardır. Devletlerin bilgiye olan ihtiyaçları başlarda yalnızca haber alma faaliyeti olarak gerçekleştirilmiş olmasına karşın yakın tarihimizde her devlet kendi bekası için diğer devletler, devlet dışı gruplar veya bireyler hakkında bilgiler toplayacak kurumsal istihbarat yapılanmaları oluşturmuşlardır. Devletlerin bir anlamda bağışıklık sistemi denilebilecek istihbarat yapılanmaları, siyasi karar alıcıların karşılaştıkları siyasal, askeri, ekonomik ve sosyal sorunlara teyit edilmiş bilgiler sunarak siyasi karar alıcı iradeye yardımcı olmaktadırlar. İstihbarat yapılanmaları, başarılı bir karar alma süreci için siyasi karar alıcı iradeye günlük sorunlara üretecekleri çözümlerde genellikle taktiksel veya operasyonel istihbarat sunarken, çözümü uzun zamana yayılan ve sonuçları hemen gözlemlenemeyen konularda stratejik istihbarat sunarak bu işlevini yerine getirmektedir. Ancak kamu yönetiminin başarılı olması için yalnızca istihbarat faaliyetleri ile elde edilen verilerin olması yeterli olmayıp, yönetimsel karar alma sürecinin de istihbari verilerle uyum içerisinde yürütülmesi gerekmektedir. Ayrıca başarılı bir karar alma süreci için öncelikle bilginin elde edilmesi ve analiz edilmesinin yanında, edinilen bilgilerin objektif olarak sunulması ve gizlilik ilkesine uygun saklanması da elde edilmesi kadar önemlidir. İstihbarat birimlerinin de devleti temsil eden siyasal iradenin kamu yönetimi ve uluslararası politikalarında karar alma mekanizmasının bir parçası olmaları, faaliyetlerinin gizli olmasını gerektirmektedir. 16. yüzyılda güçlü bir istihbarata sahip olan Venedik Devleti'nde gizlilik bir erdem olarak görülmekte ve“Hiçbir şey, konseylerimizde tartışılan sırların ifşası kadar tehlikeli olamaz ve devlet işlerimizi hasara uğratıp tahrip edemez.”denilerek devletin bekası için devlet işlerinde gizliliğin ne kadar önemli bir olgu olduğu hususu vurgulanmıştır. Sonuç olarak devletlerin gerek kamu yönetiminde gerekse uluslararası ilişkilerinde yardımcısı olan istihbarat birimleri tarafından gizlilik içerisinde temin edilen çarpanı yüksek stratejik, taktik ve operasyonel istihbarat bilgileri, temsil ettikleri devletin kamu yönetiminde ve diplomatik ilişkilerinde doğru stratejik hamleler yapmasına yardımcı olmaktadır. Dolayısıyla kamu yönetiminde ve uluslararası ilişkilerde başarılı istihbarat faaliyetleri ile büyük kazanımlar elde edilebilecekken, başarısız istihbarat faaliyetleri ile alınacak kararlar da yönetim başarısızlığına neden olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Throughout human history, individuals have gathered information either out of a desire to uncover the unknown and explore new frontiers or for security purposes. Similarly, states have felt the need to collect intelligence to ensure national security, make political decisions, or safeguard their political interests. While intelligence activities initially consisted merely of information gathering, in modern times, states have established institutional intelligence structures to collect data on other states, non-state actors, and individuals for the sake of their survival. These intelligence organizations, which can be considered the immune system of a state, support political decision-makers by providing verified information on political, military, economic, and social issues. Intelligence structures contribute to a successful decision-making process by offering tactical or operational intelligence for immediate problem-solving and strategic intelligence for long-term issues whose outcomes may not be immediately observable. However, the mere existence of intelligence data is insufficient for effective public administration; the decision-making process must also align with intelligence findings. Furthermore, for a successful decision-making process, not only must information be collected and analyzed, but it must also be presented objectively and stored in accordance with the principle of confidentiality. Since intelligence agencies function as part of the decision-making mechanism in public administration and international politics, the covert nature of their activities is essential. In the 16th century, secrecy was regarded as a virtue in the Venetian Republic, which had a formidable intelligence system. It was famously stated,“Nothing can be as dangerous as the disclosure of secrets discussed in our councils, nor can anything cause more damage or destruction to state affairs.”This statement highlights the critical importance of confidentiality in state affairs for the survival of the state. In conclusion, the high-impact strategic, tactical, and operational intelligence gathered covertly by intelligence agencies plays a crucial role in enabling states to make well-informed strategic moves in public administration and diplomatic relations. Therefore, while successful intelligence activities can lead to significant gains in governance and international relations, failed intelligence operations can result in poor decision-making and administrative failures.