İslam mezheplerinde renk sembolizmi
Color symbolism in islamic sects
  1. Tez No: 927893
  2. Yazar: ELİF ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Renk kelimesi Farsça“reng”kökünden gelmekedir. Renk kelimesi cisimler tarafından yansılanan ışığın gözde oluşturduğu duyum anlamına gelir. Renklerin, eski çağlardan beri insanların hem gözlerine hem de ruhlarına hitap eden estetik yönü bulunur. Bununla birlikte sadece göze hitap eden bir estetik anlayışından ya da ruhu etkileyen tesirinden ziyade insanlar için dini bir sembol ,siyasi bir fikrin ya da toplumsal yapının temsili olarak kullanılmıştır. Eski çağlardan bu yana süregelen insan ve renk sembolizmi her alanda kendisini göstermiş, özellikle kültür ve din alanında renklere bazı özel anlamlar atfedilmiştir. Renk kavramı hakkında günümüze kadar diğer bilim dalları araştırmalar yapmış olsa da biz bu konuyu İslam Mezhepleri'nin renklere yüklediği anlamlar, dini ve siyasi sonuçları açısından ele alacağız. Bu çalışmamızda da mezheplerdeki renk algısının hangi sebepten kaynaklandığı ve ne anlamlar taşıdığı araştırılacaktır. Yeryüzünü nice sayısız renk ile kuşatılmış, ayet ve hadislerde bazı renklerden bahsedilmiştir. Peygamberimizin renkler için sergilediği bazı durum ve anlayışların, ileride ortaya çıkacak mezheplerin hem dini anlayışını hem de toplumsal, kültürel yönünü etkilemiş olduğu görüşü önem arz etmektedir. Mezhepler fikirlerini sembollerle ve renklerle dış dünyaya yansıtmışlardır. Her mezhebi oluşum farklı anlam, kutsallık yüklediği rengi sahiplenmiş özellikle kıyafet ve ibadet mekanlarında sıkça bu renklere yer vermişlerdir. Çalışmamızda bahsi geçen mezhepler objektif bir şekilde araştırılmış, literatür taraması yapılarak elde edilen sonuçlar ilgili konulara yerleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The word of Color comes from the Persian, it means the sensation created by the reflection of the light of the color components in the eye. Colors have been found in aesthetic terms that appeal to both the eyes and souls of people since ancient times. However, it has been used only as a religious symbol, a political idea or a representation of gender for people only because of a striking aesthetic understanding or the effect of spiritual views. Human and color symbolism, which has been ongoing since ancient times, has manifested itself in every field, and some special meanings have been attributed to colors, especially in the field of culture and religion. Although other branches of science have conducted research on the concept of color so far, we will consider this issue in terms of the meanings assigned to colors by Islamic Sects, their religious and political consequences. The earth is surrounded by countless colors, and some colors are mentioned in verses and hadiths. The opinion that some of the situations and understandings that our Prophet exhibited for colors have influenced both the religious understanding and the social and cultural aspect of the sects that will emerge in the future is important. Sects have reflected their ideas to the outside world with symbols and colors. Each sect of formation has adopted a different meaning, a color loaded with sanctity, especially in clothing and places of worship, they have often included these colors.