A flood risk assessment based on dam-break failure: Case study on Ondokuz Mayıs Dam
Baraj yıkılması kaynaklı bir taşkın riski değerlendirmesi: Ondokuz Mayıs Barajı örneği
- Tez No: 927894
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER BOZKUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin Samsun ilinde bulunan, 89.75 metre yüksekliğinde bir kil çekirdekli kaya dolgu baraj tipindeki Ondokuz Mayıs Barajı'nın varsayımsal iki boyutlu yıkılma durumunun taşkın risk değerlendirmesine odaklanmaktadır. Ana hedef, farklı baraj yıkılma senaryolarında taşkın risklerini değerlendirmek ve ekonomik zararları tahmin etmektir. Çalışmada, model ağ yapıları, yıkılma parametresi tahmin denklemleri ve taşkın analiz sonuçları üzerinde etkili olan hidrolik çözüm yöntemlerinin (sığ su ve yayılmalı dalga yöntemleri dahil) karşılaştırılması yapılmıştır. Analizin doğruluğunu ve güvenilirliğini artırmak amacıyla, taşkın alanındaki tüm yapılar üç boyutlu olarak modellenmiş ve DEM modeline entegre edilmiştir. Gedik hidrografları, HEC-RAS kullanılarak taşkın alanında ötelenmiş ve sonuçlar ArcGIS yazılımı ile görselleştirilmiştir. 2010 yılı sonrası eksik olan yağış ve debi verileri DSİ'den temin edilerek baraj işletme çalışması ve proje taşkın debileri yeniden hesaplanmıştır. Mevcut dolusavak kapasitesinin yeterliliği kontrol edilmiş, farklı yükleme koşulları altında baraj şev güvenlik faktörleri bulunmuş, barajın kaldırma etkisine karşı güvenliği, geriye doğru erozyon kaynaklı borulanma riski ve baraj gövdesinden ve temelden sızma riskleri de kontrol edilmiştir. Mevcut tasarımın performansını değerlendirmek için, mansap şevinin yatay birimi 2.0Y:1.0D'den 2.6Y:1.0D'ye kadar 0.1 aralıklarla artırıldı. Her şev için baraj yıkılma olasılığını hesaplamak amacıyla Monte Carlo simülasyonları (Slide2 yazılımı kullanılarak) kullanıldı ve tasarımı güçlendirmek için değiştirilen şevlerin uzun vadeli ekonomik faydaları ve maliyet-fayda oranları analiz edildi. Son olarak en kötü yıkılma senaryolarında binalar, yollar ve tarım alanları için taşkın zarar haritaları oluşturulmuştur. Ekonomik kayıplar her iki senaryoda benzer olup, kayıpların çoğunu binalar ve altyapı (yollar) oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the flood risk assessment of a hypothetical two-dimensional failure of the Ondokuz Mayıs Dam, a clay core rockfill dam type located in Samsun, Turkey, with a height of 89.75 meters. The main objective is to evaluate flood risks under different dam failure scenarios and estimate the economic damages. The study compares the effects of model mesh sizes, breach parameter prediction equations, and hydraulic solution methods, including shallow water and diffusion wave approaches, on flood analysis results. To improve the accuracy and reliability of the analysis, all structures within the floodplain were modeled in 3D and integrated into the DEM model. The breach hydrographs were routed over the floodplain using HEC-RAS, and the results were visualized using ArcGIS software. Missing precipitation and flow data after 2010 were obtained from the DSI and used to recalculate dam operation studies and project flood discharges. The adequacy of the current spillway capacity was checked, dam slope safety factors under different loading conditions were determined, and the dam's safety against uplift effects, backward erosion piping risks, and seepage risks from the dam body and foundation were also evaluated. To assess the performance of the current design, the downstream slope's horizontal unit was incrementally increased from 2.0H:1.0V to 2.6H:1.0V at 0.1 intervals. Monte Carlo simulations (using Slide2 software) were used to calculate the probabilities of dam failure for each slope, and the long-term economic benefits and cost-benefit ratios of the modified slopes were analyzed to strengthen the design. Finally, flood damage maps for buildings, roads, and agricultural areas were created for the worst-case failure scenarios. Economic losses were similar in both scenarios, with the majority of losses involving buildings and infrastructure (roads).