Ecrimisil
Mesne Profits
- Tez No: 927898
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİBE OKTAY ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 329
Özet
Bu çalışmada kötü niyetli zilyedin haksız alıkoyduğu eşyayı kullanması sebebiyle sorumluluğu incelenmiştir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde ecrimisil kavramı ve genel hususlar incelenmiştir. Bu kapsamda, kötü niyetli zilyedin iade ve tazmin yükümlülüğü genel olarak incelenmiş ve ecrimisil sorunu tespit edilmiştir. İkinci bölümde ecrimisilin doğmasına ilişkin şartlar ve ecrimisilin hukuki niteliği incelenmiştir. Üçüncü bölümde ecrimisil için özellik arz eden durumlar incelenmiştir. Bu kapsamda, sözleşme ilişkisinin bulunduğu durumlar ile kazandırıcı zamanaşımının gerçekleşmesi halinde ecrimisil sorumluluğu üzerinde durulmuştur. Yine bu bölümde ecrimisilin haksız kullanımı engelleyen diğer taleplerle ilişkisi ve kamulaştırmasız elatma durumunda ecrimisil incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise ecrimisilin hesaplanması, faiz, zamanaşımı ve ecrimisil davası incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the liability of a bad faith possessor for the use of wrongfully retained property has been examined. The study consists of four chapters. In the first chapter, the concept of mesne profits and general issues have been examined. Within this scope, the restitution and compensation obligations of the possessor in bad faith have been examined in general, and the issue of mesne profits has been identified. In the second chapter, the conditions for the emergence of mesne profits and its legal nature have been analyzed. In the third chapter, specific situations concerning mesne profits have been discussed. In this context, situations involving contractual relationships and the liability for mesne profits in the event of acquisitive prescription are addressed. In this chapter, the relationship between mesne profits and other claims aimed at preventing wrongful use, as well as the issue of mesne profits in cases of confiscation without expropriation, has been examined. In the fourth chapter, the calculation of mesne profits, interest, prescription, and mesne profits litigation have been examined.