Kamu mallarında ecrimisil ve tahliye
Evacuation and mesne profits of public property
- Tez No: 501678
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SEZGİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Kamu malları kamu hukukunda farklı farklı adlarla nitelendirilmişlerdir. Ancak bu zamana kadar yapılan tüm tabirlerin ortak özelliği devletin hüküm ve tasarrufu altında olmaları sebebiyle üzerlerinde mülkiyet benzeri hâkimiyetin kurulmuş olduğudur. Kamunun doğrudan sahip olduğu, üzerinde tasarrufta bulunabildiği mallar kamu malı veya devlet malı veya amme emlâki; bunlar dışında kalan devletin üzerinde satım, kira, trampa gibi belli hukuki işlemleri gerçekleştirebildiği mallar ise devletin özel hukuka tabi malıdır. İşte devletin hüküm ve tasarrufu altında olan taşınmazların gerçek veya tüzel kişiler tarafından işgali sebebiyle mallarının bütünlüğü bozulan yetkili idarelerce re'sen yapılacak tespit ile belirlenecek ve işgalciden haksız işgali sebebiyle alınacak olan maddi miktar 'ecrimisil' olarak adlandırılmaktadır. İşgali gerçekleştiren kişi de 'fuzuli şâgil' olarak nitelenmektedir. Ecrimisil miktarı takdir edilirken çalışmamızdaki adıyla devletin özel hukuka tabi malı ile devletin doğrudan hüküm ve tasarrufu altında ve herhangi bir kamu hizmetine özgülenmemiş olan malı arasında bir ayrım yapılmadan aynı usul izlenmektedir. Yine ecrimisil, ancak haklı olmayan herhangi bir nedenle taşınmazın işgali halinde talep edilebilmektedir. İşgalin devam etmesini önlemeye yönelik olarak alınacak en önemli tedbir ise fuzuli şâgil in kamu malından tahliyesidir. Bu şeklide işgalin sona erdirilmesi kamu mallarının bütünlüğünün korunması adına yetkili idarelerce mutlak gerçekleştirilmesi gereken bir olgudur.
Özet (Çeviri)
Although there are various terms to refer to public property in public law, the common point of these terms emphasises the state's domination over them due to the fact that they are under the provision and possession of the state. The properties owned directly by the public, the properties over which the public has the right to exercise ownership are called public property, state property, public demesne; while the rest of the properties over which the state has a right to sell, rent and exchange are state property subject to private law. In case of unlawful occupation of real estates, which are under the provision and posession of the state, a price is exacted from the occupants, be it real or corporate entities. The amount of the price is determined after the evaluation of authorized administrations. This exacted price is called“mense profit”. The occupant is called“intruder”. While determining the amount of the price, there is no difference between the properties directly under the provision and posession of the state and state property which has not been assigned to any public services, thus the same method is employed to determine the amount of the price without differentiating between the two. Mesne profit can be demanded in case of any unlawful occupation of real estates. The most significant precaution to prevent the intruder from perpetuating occupation is to evacuate the occupant from the property. Ending occupation in this way is an obligatory step for the authorized administrations to protect the integrity of public property.