Temel fiziki coğrafya kavramlarının farklı yöntemlerle öğretimi (ilköğretim 6. sınıf)
Teaching basic physical geography concepts by using different methods (elementary school 6 th grade)
- Tez No: 92791
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜLKÜ ESER ÜNALDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
11 ÖZET Araştırma, Giriş, Yöntem, Bulgular ve Yorum, Sonuç ve Öneriler olmak üzere dört ana bölümden oluşmaktadır. Bu araştırmanın amacı, ilköğretim altmcı sınıf Sosyal Bilgiler dersi 'nin müfredat programı içerisinde yer alan,“Coğrafya ve Dünya'mız”ünitesindeki temel fiziki coğrafya kavramlarının öğretiminde, öğrenci başarısı açısından, hangi yöntemlerin daha etkili ve verimli olduğunu ortaya koymaktır. Ankara İlinin Altındağ İlçesinde yer alan, ilköğretim okullarındaki tüm altmcı smıf öğrencilerin, evreni temsil ettiği bu araştırmada, örneklemi bu evrenden seçilen, Milli Müdafaa İlköğretim Okulunun, 6/A ve 6/B şubelerinde okuyan öğrenciler oluşturmaktadır. Deney grubunda (gösterip-yaptırma ve problem çözme), kontrol grubunda ise, (düzanlatım, soru-cevap) yöntemleri ile“Coğrafya ve Dünya'mız”ünitesinin öğretimine geçilmeden önce,“Coğrafya ve Dünya'mız”ünitesi araştırma testi, gruplara öntest olarak verilmiştir. Daha sonra, deney ve kontrol gruplarına farklı öğretim yöntemleri ile konunun öğretimi yapılmış ve öğretim sonrasında öntest olarak verilen araştırma testi, sontest olarak uygulanmıştır. Araştırmanın bağımsız değişkeni öğretim yöntemi bağımlı değişkeni öğrenci başarısıdır. Grupların öntest ve sontestten aldıkları puanların aritmetik ortalamaları, standart sapmaları hesaplanmıştır. Bu işlemlerden sonra, gruplar arasında oluşan puan farkının değişik öğretim yöntemlerinden ileri gelip gelmediğini de % 5 anlamlılık düzeyinde“t”testi ile araştırılmıştır. Araştırmada verilerin analizinden elde edilen bulgulara dayanarak şu sonuca ulaşılmıştır: İlköğretim altmcı smıf düzeyinde, temel fiziki coğrafya kavramlarının öğretiminde, deney ve kontrol gruplarına uygulanan yöntemler içerisinden, deney grubuna uyguladığım gösterip-yaptırma ve problem çözme öğretim yöntemleri öğrenci başarısı açısından, daha etkili ve verimlidir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This research consists of 4 main parts. These are; Introduction, Method, Findings and Interpretation and Result and Suggestions. The aim of this research is to find out which methods are more effective and more productive for teaching basic physical geography concepts which are thaupht in“Coğrafya ve Dünya'mız”chapter in 6th grade Elementary School Curriculum program. The field of the research includes all 6th grade students in Altındağ township at Ankara; and the sample which is 6/A and 6/B classes of Milli Müdafaa İlköğretim Okulu was randomly selected from this field.“Coğrafya ve Dünya'mız”chapter research test was administered as a pretest before teaching“Coğrafya ve Dünya'mız”chapter by using specific teaching methods. The teaching methods of Experimental Group was demonstration-doing and problem solving and the teaching method of Control Group was explaining and question-answer. The independent variable of this research is teaching method and dependent variable is student achivement. The arithmatic avarages and standart deviations of pretest and posttest scores of two groups was calculated. After this calculation, the“t-test”statistical analysis was applied for finding out whether the difference in scores between two groups resulted from different teaching methods and an significance level of at least 0.05 was specified. The research reached the following conclusions. At Elementary School 6th grade level, for teaching basic physical geography concepts, the teaching method (demonstrating-doing and problem solving) which has applied to experimental group is more effective and productive teaching method than explaining and question-answer teaching method which was applied to control group for student achivement.