Hayat sigortası pazarlamasında tutundurma çabalarının önemi ve etkinliği ve bir uygulama
The importance and efficiency of the promotional activities in the marketing of life insurance and application
  1. Tez No: 92792
  2. Yazar: İBRAHİM MOUNLA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURETTİN PARILTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
130 ÖZET Hayat sigortası şirketleri hizmet sektöründe faaliyet göstermektedir. Hizmetlerin başta soyutluluk olmak üzere kendilerine özgü birtakım özellikleri vardır. Bu nedenle hayat sigortası şirketleri pazarlama faaliyetlerinde birçok güçlükle karşılaşmaktadır. Üstelik bu şirketlerin pazarladığı ürünün, yani sigorta poliçesinin, tüketiciler tarafından kolay kolay kavranamaması ve güdüleyici yönünün yüksek olmaması, hayat sigortası pazarlamasını daha da zorlaştırmaktadır. Sigortacılıkta tutundurma faaliyetleri kişisel satış, halkla ilişkiler ve tanıtım, reklam ve satış geliştirme çabalarından oluşmaktadır. Hayat sigortası şirketlerinin tutundurma politikası daha çok kişisel satışa dayanmaktadır. Kişisel satışta diğer tutundurma metotlarından farklı olarak, tüketiciyle doğrudan bir iletişim kurulmaktadır. Bu yüzden tüketiciyi bilgilendirme ve ikna etme yönünden, kişisel satış faaliyetleri çok etkili olurlar. Öte yandan sigortacılıkta güven unsuru çok önemlidir. Hayat sigortası şirketleri halkla ilişkiler ve tanıtım faaliyetlerine başvurmak suretiyle, kendilerine iyi bir imaj yaratmayı ve tüketicilerin güvenini kazanmayı sağlayabilirler. Bu doğrultuda yapılan alan araştırması sonucunda sigorta şirketlerinin büyük bölümünün tutundurma faaliyetlerinin kendileri için taşıdığı önemin farkında oldukları ortaya çıkmıştır. Ancak bu şirketlerin tutundurma faaliyetlerinin uzun vadeli amaçlara yönelik olduğu da görülmüştür. Bu şirketler, tutundurma faaliyetlerinde kişisel satış faaliyetlerine ağırlık verip, diğer yöntemleri de bu faaliyetleri destekleyecek bir şekilde yürütmektedirler. Bu nedenle de özellikle satışçıların seçimine ve eğitimine büyük önem vermektedirler. Ancak bu şirketlerin tutundurma faaliyetlerine ayırdıkları bütçenin düşük olması, kullanılan tutundurma faaliyetlerini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu131 da hayat sigortası şirketlerinin özellikle satış geliştirme çabaları ve reklam faaliyetlerinde kişi başı maliyeti düşük olan yöntemleri tercih etmelerini açıklamaktadır. Hayat sigortası şirketlerinin genel olarak tutundurma faaliyetleri konusunda gerekli bilgiye sahip oldukları tesbit edilmiştir. Ancak uygulamada yer alan bazı aksaklıkların giderilmelidir ve tutundurma faaliyetlerini karlı bir yatırım olarak değerlendirip, bu faaliyetlerin daha etkin bir şekilde sürdürülmesi için gerekli olanaklar sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
132 SUMMARY The life insurance firms work in the service sector. Marketing in this sector has its own characteristics mainly abstractness. For this reason, the life insurance firms have so much difficulties in marketing activities. In addition, because the customer doesn't exactly understand the product which is not incentive enough, marketing of life insurance becomes more difficult. The promotion activities of insurance sector consist of personal sales, public relations & presentation, advertisement and sales development activities. The promotion strategy of life insurance firms is based on mostly personal sales. As a different method from other promotion methods, personal sales provides you the direct communication with the customer. That is why this is the most effective way to inform and persuade the customer. The life insurance firms can become trusty in the market with the public relations and presentation activities. All the field researches show that most of the firms are aware of that the promotion activities are very important for themselves. However, the promotion activities of these firms are for the long-term goals. They use mainly the personal sales but they also use other methods to support these activities. For this reason, they give the biggest importance to select and train the sales representatives. Because their budget for these methods is not enough for all the activities, this effects other promotion activities negatively. This explains that why these firms prefer the sales development activities and advertisements which have very low costs per person. It is known that the life insurance firms have enough information about promotion activities. However, the troubles in application of these methods133 must be removed and the opportunities must be given to evaluate the promotion activities as a profitable investment and to carry on effectively.