İki boyutlu grup IV kalkojenlerde zorlanma etkisinin nümerik olarak incelenmesi
Numerical investigation of the effect of strain on two dimensional group IV chalcogens
- Tez No: 927911
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM MOĞULKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Tez kapsamında, Janus γ-Si2XY (X/Y = S, Se, Te) tek katmanlarının çeşitli gerilme koşulları altında elektronik, optik ve mekanik özellikleri araştırılmıştır. Fonon spektrumları ve ab initio moleküler dinamik simülasyonları dinamik ve termal kararlılıklarını doğrularken, mekanik kararlılık Born kriteri ile desteklenmiştir. Bu tek katmanlı iki boyutlu malzemeler, Young modülü ve Poisson oranı gibi ayarlanabilir mekanik özellikler sergileyerek onları esnek uygulamalar için uygun hale getirmiştir. Elektronik yapı, benzersiz yük yoğunluğu davranışını gösteren Meksika şapkası şeklinde bir değerlik bandı ortaya koymuştur. Anizotropik deformasyon potansiyeli taşıyıcı hareketliliğini etkiler; γ-Si2SSe ve γ-Si2SeTe düşük etkin kütle ve artırılmış hareketlilik gösterirken, γ-Si2STe daha yüksek etkin kütlesi ve deformasyon potansiyeli anizotropisi nedeniyle daha düşük hareketlilik sergilediği bulunmuştur. Bu bulgular, γ-Si2XY tek katmanlarının çok işlevli doğasını vurgulamaktadır ve onları ileri teknolojik uygulamalar için umut verici adaylar haline getirmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the electrical, optical and mechanical properties of Janus γ-Si2XY (X/Y = S, Se, Te) monolayers were investigated under various stress conditions. Phonon spectra and ab initio molecular dynamics simulations confirm their dynamic and thermal stability, while mechanical stability is supported by the Born criterion. These monolayers exhibit tunable mechanical properties such as Young's modulus and Poisson's ratio, making them suitable for flexible applications. The electronic structure revealed a valence band in the shape of a Mexican hat, indicating the unique charge density behavior. The anisotropic deformation potential affects the carrier mobility; γ-Si2SSe and γ-Si2SeTe show low effective mass and enhanced mobility, while γ-Si2STe is found to exhibit lower mobility due to its higher effective mass and deformation potential anisotropy. These findings highlight the multifunctional nature of γ-Si2XY monolayers and make them promising candidates for advanced technological applications.