The evaluation of english coursebook 'Uplift' within the perspectives of teachers and students
'Uplift' ingilizce ders kitabının öğrencilerin ve öğretmenlerin görüşlerine göre değerlendirilmesi
- Tez No: 927914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA SELEN ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
İngilizce ders kitapları, genel bir çerçeve ve yol haritası sağlamaları sebebi ile İngiliz dili öğretimi ve öğreniminde yıllardır önemli bir rol oynamaktadır. Buna ek olarak, ders kitapları dört temel becerinin (okuma, yazma, konuşma ve dinleme) geliştirilmesine katkı sağlayan çeşitli aktiviteler sunmaktadır. Ders kitapları, tüm bu olumlu özelliklerine rağmen, öğrenci ve öğretmenin ihtiyaçlarını karşılamamaları halinde ya da ders içinde doğru şekilde kullanılmaz ise beklenen katkıyı sağlayamamaktadır. Bu sebeplerle Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından zorunlu tutulan 9. sınıf“Uplift”kitabı öğrenci ve öğretmenlerin görüşleri ışığında nitel bir analiz yapılarak incelenmiştir. İlk olarak, McDonough ve Shaw'ın (2013) prensipleri ışığında hazırlanmış açık uçlu nitel anketler üç farklı devlet okulunda hem öğrencilere hem de öğretmenlere uygulanmıştır. Ardından yine McDonough ve Shaw'ın (2013) prensiplerine göre ders kitabının iç ve dış değerlendirilmesi yapılmıştır. Kitaptaki dilin gerçek kullanımları yansıtma oranı, bütünsellik, ilgi çekicilik, beceri temelli aktivitelerinin dağılımı, kitabın düzeni, sunumu gibi unsurlar analiz edilmiştir. Analizin sonuçları kitabın beceri temelli bir yaklaşım benimsediğini, faydalı ve etkileşimli bir dijital sistemi olduğunu, dil bilgisinin doğrudan öğretilmediğini, tematik yapı sayesinde konular arasında bağlantının sağlandığını göstermiştir. Ancak diğer bir taraftan, diyalogların yeterince gerçekçi olmadığı, kitabın genelinde konuşma dilindense yazı dilinin ön planda olduğu, dinleme dosyalarındaki sesin net olmadığı, QR kodlarla ilgili problemlerin yaşandığı, içeriğin güncel ya da ilgi çekici olmadığı gözlemlenmiştir. Tüm bu analizlerin ardından, kitap içeriğinde dört beceriye odaklanılıp konuşmanın geliştirilmesine önem verilse de diyalogların konuşma dilinin özelliklerini yeterince taşımadığı ve içeriklerin daha güncel ve ilgi çekici hale getirilmesinin gerekli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Coursebooks have played a crucial role in English language teaching and learning for many years due to the fact that they ensure a framework and guidance for teaching. In addition, they offer a variety of activities covering four language skills which are reading, writing, speaking and listening. Despite their important role, the coursebooks may not make the expected contribution to the lesson if they are not used appropriately in lessons or they do not meet the learners' and teachers' needs. For this reason, in this qualitative study, the coursebook“Uplift”which is a compulsory book of Ministry of National Education was evaluated within the perspectives of students and teachers. First, qualitative questionnaires made up of open-ended questions prepared in the light of McDonough and Shaw's (2013) principles were implemented in order to gain insight about the teachers' and learners' opinions in three different state schools about the 9th grade“Uplift”coursebook. Then, a coursebook external and internal evaluation according to McDonough and Shaw's (2013) principles were conducted. The elements such as authenticity, integrity, attractivity, distribution of skills activities, lay-out and presentation were analysed. The findings of this analysis indicated that the book adopts a skills-based approach; has a useful interactive system; grammar is not taught directly; there is a coherence between subjects thanks to the thematic structure. On the other hand, it was found out that the dialogues are not authentic enough and bear the characteristics of written language rather than the spoken language; the voice in audio files are not clear; there are problems about the QR codes; the content is not up-to-date and engaging enough. In the light of all these analyses, it was concluded that even if the coursebook focused on improving four skills and emphasized speaking, it did not bear enough characteristics of spoken language and there is a need to incorporate engaging and up-to-date content.