Burkina Faso'da terörizmin demokratik gerilemeye etkisi: 2014-2022 dönemi üzerine bir inceleme
The impact of terrorism on democratic backsliding in Burkina Faso: A study on the 2014-2022 period
- Tez No: 927959
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER TAŞGETİREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Burkina Faso'nun yakın siyasi tarihine, halk ayaklanmaları ve askeri darbelerle öne çıkan bir siyasi ve güvenlik istikrarsızlığı dönemi damgasını vurmuştur. Ülkeyi 27 yıldır yöneten Devlet Başkanı Blaise Compaore'nin 2014 yılında halk ayaklanması sonucu devrilmesinin ardından sivil-asker bir geçiş hükümeti kurulmuş, ardından da 2015 yılında Roch Marc Christian Kaboré demokrasiyi sağlamlaştırma umuduyla seçilmiştir. Ancak 2016 yılından bu yana Burkina Faso, siyasi, ekonomik ve sosyal istikrarını tehdit eden, giderek sıklaşan ve şiddet içeren terör saldırılarına maruz kalmaktadır. Bu araştırma, 2014-2022 yılları arasında Burkina Faso'da terörizmin demokratik gerileme üzerindeki etkisinin çeşitli boyutlarını incelemektedir. Çalışma, terörizm ve demokratik gerilemeye ilişkin teorik çerçevenin sunulmasıyla başlamakta ve demokratik kurumlarda bozulmaya neden olabilecek alternatif faktörlerin altını çizmektedir. Araştırma daha sonra terörizmin yükselişi de dahil 2014'ten 2022'ye kadar olan hareketli siyasi döneme odaklanmaktadır. Çalışma daha sonra Burkina Faso'daki terörist grupları ve faaliyetlerini incelemekte ve terörizmin ekonomi ve sosyal yaşam üzerindeki etkisini ele almaktadır. Daha sonra hükümetin terörle mücadele stratejileri ve bunların demokratik ilke ve kurumlar üzerindeki etkileri analiz edilmektedir. Araştırmada, Ocak 2022'de Yarbay Paul-Henri Sandaogo Damiba liderliğindeki askeri darbenin nedenleri ve bağlamı ile halkın bu darbeye olan desteği de incelenmiştir. Bu tez, terörizmin ortaya çıkışının, incelenen dönemde Burkina Faso'da demokrasinin gerilemesine neden olan başlıca faktör olduğunu göstermeye çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Burkina Faso's recent political history has been marked by a period of political and security instability, characterized by popular uprisings and military coups. After President Blaise Compaore, who had ruled the country for 27 years, was ousted by a popular uprising in 2014, a civil-military transitional government was established, followed by the election of Roch Marc Christian Kaboré in 2015 in the hope of consolidating democracy in the country. However, since 2016, Burkina Faso has been facing increasingly frequent and violent terrorist attacks that threaten its political, economic, and social stability. This research examines various aspects of the impact of terrorism on democratic backsliding in Burkina Faso from 2014 to 2022. The study begins by presenting a theoretical framework on terrorism and democratic backsliding, and highlighting alternative factors that can contribute to the deterioration of democratic institutions. It then focuses on the turbulent political period from 2014 to 2022, including the rise of terrorism. The research goes on to examine the terrorist groups and their activities in Burkina Faso, addressing the impact of terrorism on the economy and social life. Next, it analyzes the government's counter-terrorism strategies and their effects on democratic principles and institutions. The research also explores the causes and context of the military coup led by Lieutenant Colonel Paul-Henri Sandaogo Damiba in January 2022, as well as the popular support for this coup. This thesis attempts to demonstrate that the emergence of terrorism is the primary factor driving democratic backsliding in Burkina Faso during the period under study.