Analysis of conasur strategies for managing internally displaced persons affected by terrorism in Burkina Faso
Burkina Faso'da terörizmden etkilenen ülkesinde yerinden edilmiş kişilerin yönetimine yönelik conasur stratejilerinin analizi
  1. Tez No: 933842
  2. Yazar: SALİMATA DİASSİBO TANKOANO
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TURAN ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Law, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Burkina Faso'daki güvenlik durumu son yıllarda keskin bir şekilde kötüleşti ve Orta Kuzey, Sahel, Kuzey, Doğu ve Boucle du Mouhoun dahil olmak üzere ülkenin farklı bölgelerinde, toplam nüfusun yaklaşık yüzde 8'ini oluşturan 2.062.534 ülke içinde yerinden edilmiş kişiyle büyük bir yerinden edilme krizini tetikledi. Mart 2023'te yerinden edilmiş kişiler 232 ev sahibi belediyede dağıtılmıştır. Bu nüfusların yaşam koşulları zor olmaya devam ediyor. Sahel bölgesindeki güvenlik bağlamı, sivil nüfusun günlük yaşamına yönelik tehditler ve insan hakları ve uluslararası hukuk ihlalleri ile bölgesel toprakların çoğunda Devlet Dışı Silahlı Grupların kalıcı varlığı ile karakterize edilmektedir. CONASUR, ülke içinde yerinden edilmiş kişilerin akınıyla başa çıkmak için, onları yönetmek ve onlara yardım sağlamak amacıyla, Burkina Faso'ya müdahale eden devlet kurumudur. Bu nedenle, bu çalışma sırasında amaç, Burkina Faso ve yerinden edilmiş kişilerin şu anda yaşadığı durumu sunmak ve CONASUR'un onlara yardım etmek için kullandığı mevcut stratejileri analiz etmek olacaktır.​
Özet (Çeviri)
The security situation in Burkina Faso has deteriorated sharply in recent years, triggering a crisis of massive displacement in different regions of the country, including the Center North, the Sahel, the North, the East and the Boucle du Mouhoun, with 2,062,534 internally displaced persons, about 8 percent of the total population. IDPs in March 2023 are distributed in 232 host municipalities. The living conditions of these populations remain difficult. The security context in the Sahel region is characterized by the permanent presence of Non-State Armed Groups on most of the regional territory with threats to the daily life of civilian populations and violations of human rights and international law. To cope with the influx of internally displaced people, with the aim of managing them and providing them with assistance, CONASUR is the government agency that intervenes in Burkina Faso. Thus, during this study, the objective will be to present the situation currently experienced by Burkina Faso and its IDPs and to analyze the current strategies used by CONASUR to help them.​