Askeri cesaret: Bütünleştirici literatür taraması
Military courage: An integrative literature review
- Tez No: 927960
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SANİ MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Askeri Cesaret üzerine yapılan bu yüksek lisans tezinde geçmişten bugüne kadar bu konu üzerinde yapılan çalışmalar bütünleştirici literatür taraması yoluyla analiz edilerek değerlendirilmiştir. İncelemeden ortaya çıkan temalar tartışma yöntemiyle değerlendirilmiş, askeri cesaret konusunu bütünleştirici olarak ele alınmış; bu konuda devletlerin, orduların askeri cesaret anlamında kendilerini geliştirmelerine katkı bulunacak önermeler ve kavramsal çerçeve oluşturulmuştur. Askeri cesaret kavramı hakkında geçmişte bu alanda yapılmış çalışmaları derlenerek; analiz, sentez edilmiş ve bütünleştirici bir yöntemle değerlendirilmiştir. Bu tez, askeri cesaret alanında geçmişte bu alanda yapılan çalışmalardaki eksik ve değinilmemiş noktalara vurgu yaparak, gelecekte yapılacak çalışmalara yol gösterici işlev üstlenmiştir. Bu tezde yazında askeri cesaretle ilgili literatür taraması yapılmış; bu konuda yapılan çalışmalarda yeteri yazında yeteri kadar eser olmadığı, çalışılmadığı tespit edilmiş; İngilizce kaynaklarda yapılan aramalarda en uygun 58 eser bulunmuş olup; dahil etme ve çıkarma uygulamalarının ardından 31 eser kapsam dahiline alınmıştır. Askeri cesaret kavramı profesyonelce ele alınmış olup; uygulayıcılara ve literatüre önemli derecede katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Cesaret, Askeri Cesaret, Askeri Operasyonel Cesaret, Operasyonel Cesaret, Asker ve Cesaret, Bütünleştirici Literatür Taraması. JÜRİ: Prof. Dr. İbrahim Sani MERT Dr. Öğr. Üyesi Caner ÜNAL Doç. Dr. Kemal KÖKSAL
Özet (Çeviri)
In this master's thesis on Military Courage, the studies conducted on this subject from the past to the present have been analyzed and evaluated through an integrative literature review. The themes emerging from the review have been evaluated through the discussion method, the subject of military courage has been addressed in an integrative manner; propositions and conceptual frameworks have been created that will contribute to the development of states and armies in terms of military courage. The studies conducted in the past on the concept of military courage have been compiled; analyzed, synthesized and evaluated with an integrative method. This thesis has undertaken a guiding function for future studies by emphasizing the missing and unaddressed points in the studies conducted in the field of military courage in the past. In this thesis, a literature review has been conducted on military courage in the literature; it has been determined that there are not enough works in the literature on this subject and that they have not been studied; the most suitable 58 works were found in the searches made in English sources; 31 works were included in the scope after the inclusion and exclusion applications. The concept of military courage has been addressed professionally; it is evaluated that it will contribute significantly to practitioners and literature. KEYWORDS: Military Operational Courage, Operational Courage, Soldier and Courage, Army and Courage, Integrative Literature Review. COMMITTEE: Prof. Dr. İbrahim Sani MERT Asst. Prof. Caner ÜNAL Assoc. Prof. Kemal KÖKSAL