Bilişsel esneklik ve psikolojik belirtiler arasındaki ilişkide bilişsel duygu düzenlemenin aracı rolü
The mediating role of cognitive emotion regulation in the relationship between cognitive flexibility and psychological symptoms
- Tez No: 927966
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE GÖLCÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı, bilişsel esneklik ile depresyon, anksiyete, stres belirtileri arasındaki ilişkide bilişsel duygu düzenlemenin aracı rolünün araştırılmasıdır. Araştırmanın örneklemini, 18-65 yaş aralığındaki 235 kadın (%59), 164 erkek (%41) katılımcı olmak üzere toplamda 399 kişi oluşturmaktadır. Çalışmada; Demografik Bilgi Formu, Bilişsel Esneklik Envanteri, Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği (DASS-21) ve Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Aracılık etkisini test etmek için, Hayes'in PROCESS Makro Analizi Model 4 kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, bilişsel esneklik ve depresyon arasındaki ilişkide uyumlu bilişsel duygu düzenleme ve uyumsuz bilişsel duygu düzenlemenin aracılık etkisi anlamlı bulunmuştur. Bilişsel esneklik ile anksiyete ve stres arasındaki ilişkide ise uyumlu bilişsel duygu düzenlemenin aracılık etkisi anlamlı bulunmazken, uyumsuz bilişsel duygu düzenlemenin aracılık etkisi anlamlı bulunmuştur. Sonuç olarak, bilişsel esneklik ve depresyon arasındaki ilişkide hem uyumlu hem uyumsuz bilişsel duygu düzenlemenin aracılık etkisi anlamlıyken, bilişsel esneklik ile anksiyete ve stres arasındaki ilişkide sadece uyumsuz bilişsel duygu düzenlemenin aracılık etkisi anlamlıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the mediating role of cognitive emotion regulation in the relationship between cognitive flexibility and depression, anxiety, and stress symptoms. The study sample consists of 399 participants aged 18 to 65 years, including 235 females (59%) and 164 males (41%). The measurements include the Demographic Information Form, Cognitive Flexibility Inventory, Depression Anxiety Stress Scale (DASS-21), and Cognitive Emotion Regulation Questionnaire in the current study. Hayes' PROCESS Macro Analysis Model 4 was employed to test the mediating effect. According to the findings, both adaptive and maladaptive cognitive emotion regulation have a significant mediating effect on the relationship between cognitive flexibility and depression. In the relationship between cognitive flexibility and anxiety and stress, the mediating effect of adaptive cognitive emotion regulation was not significant, while the mediating effect of maladaptive cognitive emotion regulation was significant. In conclusion, both adaptive and maladaptive cognitive emotion regulation played a significant mediating role in the relationship between cognitive flexibility and depression. However, only maladaptive cognitive emotion regulation had a significant mediating role in the relationship between cognitive flexibility and anxiety and stress.