From Nafta to Usmca: Assessing the impact of rules of origin on Mexico's trade trends in automotive, steel, and aluminum industries
Nafta'dan Usmca'ya: Menşe kurallarının Meksika'nın otomotiv, çelik ve alüminyum endüstrilerindeki ticaret eğilimleri üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 927965
  2. Yazar: DERYA SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SITKI SAYGILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası Ticaret, İşletme, Economics, International Trade, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması'ndan (NAFTA) Amerika Birleşik Devletleri- Meksika-Kanada Anlaşması'na (USMCA) geçiş, daha katı Menşe Kuralları'nı (ROO) getirerek Kuzey Amerika genelindeki ticaret ilişkilerini yeniden şekillendirmektedir. Bu çalışmada, USMCA'nın yenilikçi hükümler aracılığıyla dengeli ticareti önceliklendirerek geleneksel ticaret anlaşmalarını nasıl yeniden tanımladığı incelenmekte ve bu değişikliklerin etkisi araştırılmaktadır. Bu kapsamda çalışmada Meksika'nın otomotiv, alüminyum ve çelik endüstrilerindeki ticaret modellerine odaklanılmaktadır. Tümdengelimli bir yaklaşım kullanan çalışma, bir literatür incelemesini hipotez odaklı açıklayıcı araştırmayla birleştirmektedir. Bu kapsamda USMCA'nın artan Bölgesel Değer İçeriği (RVC) ve çelik ve alüminyum için kaynak yetkileri de dahil olmak üzere artırılmış Menşe Kuralları (ROO) gereklilikleri incelenmiş ve anlaşmanın uygulanmasından bu yana bu hükümlerin Meksika'nın bu endüstrilerdeki ithalat ve ihracatını nasıl etkilediği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The transition from the North American Free Trade Agreement (NAFTA) to the United States-Mexico-Canada Agreement (USMCA) is reshaping trade relations across North America by introducing stricter Rules of Origin (ROO). This study examines how the USMCA has redefined traditional trade agreements by prioritizing balanced trade through innovative provisions and explores the impact of these changes. In this context, the study focuses on trade patterns in Mexico's automotive, aluminum, and steel industries. Using a deductive approach, the study combines a literature review with hypothesis-driven explanatory research. This study examines the USMCA's increased Regional Value Content (RVC) and enhanced Rules of Origin (ROO) requirements, including resource authorizations for steel and aluminum, and discusses how these provisions have affected Mexico's imports and exports in these industries since the agreement's implementation.