İslam'da siyasal uzlaşma
Political agreement in Islam
  1. Tez No: 92797
  2. Yazar: ZEKERİYE TÜYSÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜMTAZ`ER TÜRKÖNE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Siyasal Bilimler, Religion, Political Science
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
114 ÖZET Bir toplumda siyasal uzlaşmanın gerçekleşebilmesi, o toplumdaki bireylerin hem birbirlerine hem de siyasal sisteme karşı herhangi bir memnuniyetsizliklerinin bulunmamasına bağlıdır. Bu ise ancak, beşeri ilişkiler alanında insanları barış içerisinde yaşamaya sevk eden, siyasal alanda ise bütün bireylerin eşit şartlarda devlet yönetimine katılmasına imkan sağlayan düşünce sistemlerinin var olunduğu toplumlarda mümkün olabilir. Standart bir vatandaş tanımlamasının geçerli olmadığı ve bir kişiye dahi diğerleri karşısında avantajlı bir konumun sağlandığı bir sistemde siyasal uzlaşmaya yönelik tehditlerin varlığı kaçınılmaz olur. O halde her hangi bir düşünce sisteminin siyasal uzlaşmaya elverişli olup olmadığını tespit edebilmek için onun beşeri iiişkiier alanını ne şekilde düzenlediğine ve siyasal sistemin yapısına ilişkin ilkelerine bakmak gerekir. İslam dini Müslümanlardan, din ayrımı yapmaksızın bütün insanlarla iyi geçinmelerini istemektedir. Müslümanlara ve kamu düzenine zarar vermedikleri sürece diğer insanlarla barış içinde yaşamayı teşvik etmektedir. Tebliğ, islam'ın diğer insanlara en güzel bir tarzda anlatılmasından ibarettir. Cihad esasında bir tebliğ çabasıdır. Cihadın şiddet yönü ise yalnızca Müslümanlara ve kamu düzenine zarar veren eylemler için söz konusudur. Siyasal alanda ise İslam dini, devlet yönetiminin şekli konusunda bağlayıcı kurallara yer vermemiştir. Eşitlik, adalet, şura gibi yönetimin sahip olması gereken temel esaslar belirlenmiş, yönetimin şeklinin belirlenmesi ise zamanın şartlarına göre toplumun tercihlerine bırakılmıştır. Dolayısıyla islam siyasal teorisinde devlet yönetiminin halkın katılımı ile gerçekleşmesine bir engel bulunmamaktadır. Tersine115 hem şura prensibi hem de Hz. Muhammed'in söz ve uygulamaları, devlet yönetiminin toplumun katılımı ile gerçekleşmesi gerektiğini göstermektedir. Bu durum, İslam siyasal teorisinde siyasal iktidarın meşruiyetini halktan aldığını ortaya koymaktadır. Bu yönüyle, günümüzdeki Müslüman siyaset bilimciler, islam'la demokrasi arasında bir karşıtlığın bulunmadığını savunmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
116 SUMMARY To be able to realize a political agreement in a community not having any unsatisfaction about each other and about the political system. This can be just realized in such communities which has no equal citizenship system, end in which some people have some privileges, always there might be some threats against its political agreement. If somebody wants to understand whether a thinking system is favorable or not to the political agreement, should look how it arranges the relationships between people and the principals about the structure of the political system. Islam wants Muslim to be in good relationship with the others and it doesn't matter what their religion is. Islam encourages Muslims to live in peace with other people, unless they are harmful to the public order and to Muslims. Delivering of the religion is to tell Islam to other people in the best way. In fact the religious endeavor is a kind of trying to deliver Islam. The severity aspect of religious endeavor is just about actions which are harmful to public order and Muslims. In political area, Islam doesn't enforce any unchangeable rule in respect of administration of the state. The basic principals such as equality, justice, council are established, but the form of administration of Islamic state referred to preference and wills of the community and the conditions of times. So there isn't any obstacle in front of people to participate in administration of the state, in Islamic political theory. On the contrary, council and also sayings and actions of the prophet, Mohammed (PBUH) show that the administration of the state should be117 existed by participation of people. This shows that in Islam political theory, political power is legal just when it takes its power from people. That's why Islamic scholars who study on politics don't find any contradiction between democracy and Islam. WHfil!l»»Wflf| 1«