Enflasyonun bankaların karlılığı üzerindeki etkilerinin incelenmesi
An Analysis of the effect of inflation on banks profits
  1. Tez No: 92798
  2. Yazar: AYNUR AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
ÖZET Bankalar fon arz edenler ile fon talep edenler arasında köprü görevi yapmak amacıyla kurulmuş finansal kuruluşlar dır. Para ve sermaye piyasalarının vazgeçilmez kurumları olan bankalar ülkemizde son yirmi yıllık dönemde yaşanan ekonomik gelişmelerden ve özellikle“enf lasyon”dan etki lenmişlerdir. Bu çalışmada, enflasyonun bankaların üzerindeki etki lerini görebilmek amacıyla başlıca bilanço ve gelir kalemlerinin yıllar itibariyle gösterdiği oransal değişim ler incelenmiş ve daha sonra mevcut veriler enflasyondan arındırılarak reel gelişmeler bulunmuştur. Hesaplamalarda Türkiye Bankalar Birligi'nin yıllık olarak yayınlanan Bankalarımız serisindeki istatistiki ver-i-lerden f aydalanı lmıştır. Hazırlanan tablalardan elde edilen sonuçlar karşılaş tırılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
îî SUMMARY Banks are the financial institutions established to as a bridge function between those supplying funds and those demanding funds. Banks which are indispensible institutions for money and capital markets, have been affected by the economic developments of the past 20 years especially inflation. In this study, for the purpose of being able to aee the effect of inflation on banks. The proportional changes by year of principal balance sheets and income item were examined and then real developments were found by extrac ting present data from inflation. Statistical data published by the annual banking series of the Turkish Banks' Union were used in the calculations. The results derived from the prepared schedules were comparatively evaluated. tC YÜKSEKÖ?RETİM KURULU nAvftUAUTACVOM imKExi