Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği ve bağlı birim kooperatiflerin sorunları
The Problems of the agricultural nut selling cooperative union and related cooperatives
- Tez No: 92796
- Danışmanlar: PROF. DR. RASİH DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kooperatifçilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Kooperatifler, sosyo-ekonomik dengesizliklerin bir sonucu olarak ortaya çıkmışlardır. Kooperatifçilik, ülkemizin ekonomik ve toplumsal yapısında geniş bir uygulama alanı bulmuş ve özellikle tarım kesiminde ekonomik ve toplumsal kalkınma aracı olarak kullanılmıştır. Ülkemizde, tarım işletmelerinin küçük olması nedeniyle bu işletmelerin işbirliği yaparak, ürünlerinin pazarlarda en iyi şekilde değerlendirilmesi, kooperatifçilik harekette Tarım Satış Kooperatiflerini ön plana çıkarmıştır. Bu çalışmada, dünya fındık üretiminin yaklaşık %75 oranına sahip olan ülkemizde, bu ürünün iç ve dış piyasalarda pazarlanmasında önemli rol oynayan Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği ve bağlı kooperatifleri ele alınarak kooperatif ortak ilişkileri ile kooperatif yönetim ve hizmetlerinden dolayı ortaya çıkan sorunlar araştırılmıştır. Araştırma sonucunda; ortakların kooperatif bilinç ve sorumluluğuna yeterince sahip olmadıkları, yeterli eğitimin verilmediği, hizmetin sınırlı kaldığı, Devlet yönetiminin etkisi altında olduğu, yasaların yeterli olmadığı ve yeni bir yapıya kavuşturularak, özerk hale getirilmeleri gerektiği ortaya çıkmıştır. Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği ve bağlı kooperatiflerinin daha etkin ve verimli hizmet verebilmesi için yapılacak yeni düzenleme ile kendi yetki ve sorumluluklarıyla uyumlu, bağımsız bir yönetime kavuşturulması gerekmektedir. Bu sistem oluşturuluncaya kadar Devlet desteğini sürdürmelidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The cooperatives have been appeared as a result of the unbalanced social- economic situations. The cooperatives have been applied to a great area in our economic and social structure & especially, they have been used as an economical and social development instrument at the agriculture field. In our country, the Agricultural Selling Cooperatives have taken the lead at cooperative activities because of the small size of the agricultural managements and their need of cooperation in order to have the best selling prices for their goods. At this study, the problems that were caused by the relations between the cooperative partners and the ones that were caused by the management and the services of the cooperative, were examined at the Agricultural Nut Selling Cooperative Union & Related Cooperatives which is responsible for the local & export marketing of the nut that is equal to the 75% of the total world production. The lack of conscience and responsibility at the partners for the cooperative, the low quality of training that is given, the insufficient level of services, the converse effects of the state control, the inabilities of the current laws and the need of autonomy after a reorganization, were all determined at the end of this study. In order to have an active and productive service, the Agricultural Nut Selling Cooperative Union & Related Cooperatives must_have an independent management which will have in line with it's own authority and responsibilities. The state support must continue till that time. ICYÜKSEKÛ?MTtMianUJU) DOKOMiUVttSn» mwpl