Türk eğitim sisteminde denetimin yapı, uygulama ve gelecek yöneliminin değerlendirilmesi
Evaluation of the structure, implementaion and future direction of supervision in the Turkish education system
- Tez No: 927974
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT AKBAŞLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
Bu araştırma ile Türk Eğitim Sisteminde yeniden yayımlanan yönetmelik değişikliğini içine alacak şekilde; denetimin yapısı, uygulanması ve gelecek yöneliminin, Bakanlık müfettişleri ve eğitim müfettişlerinin görüşlerine göre değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması desenine göre, iç içe geçmiş tek durum deseni olarak tasarlanmıştır. Maksimum çeşitlilik ve ölçüt örnekleme yaklaşımı ile belirlenen araştırmaya 2022-2023 Eğitim- Öğretim Yılında Ankara Millî Eğitim Müdürlüğünde görev yapan 20 eğitim müfettişi ile Millî Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu'nda görev yapan 20 Bakanlık müfettişi olmak üzere toplam 40 müfettiş katılmıştır. Araştırma verileri yarı yapılandırılmış bir görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler tematik analiz yöntemi ile çözümlenmiştir. Araştırma Türkiye'deki eğitim denetimi yapısının güçlü ve zayıf, fırsat sağlayan ve olası sorun getiren yönleriyle boyutlandırılmasını, eğitim denetiminde uygulamanın genel görünümünü ve geleceğe yönelimini ortaya koymuştur. Eğitim denetiminin yapılanma özelliklerinde güçlü yönlerin giderek azaldığı, zayıf alanların ve olası sorun alanlarının çok olduğu, fırsatların az olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Eğitim denetimi uygulamasında seçme aşamasında müfettiş adaylarının, nitelikli, tarafsız, liyakate dayalı, siyasi kaygılardan uzak şekilde seçilmesi; müfettiş yetiştirmede ise iş başında ve usta çırak ilişkisi şeklinde yetiştirilme ve her iki müfettiş adayları için nitelikli yetiştirme eğitiminin verilmesi gerektiği ortaya çıkmıştır. Eğitim denetimi yapılanmasında en önemli yapılanma önerileri ikili yapılanma ve eğitim müfettişlerinin Çalışma Merkezleri-Bölgeleri önerisi olduğu ortaya çıkmıştır. Eğitim sistemi içerisindeki tüm paydaşların bir araya gelerek ve Millî Eğitim Bakanlığı Şûra Kararları gibi politika belgeleri de dikkate alınarak, Türkiye'ye özgü, etkililik ve verimlilik bağlamında çağdaş denetleme yöntemleri doğrultusunda eğitimde denetimin yeniden yapılanmasının sağlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to evaluate the structure, implementation, and future orientation of supervision in the Turkish education system, incorporating the recent regulatory changes. The study seeks to analyze the perspectives of ministry inspectors and education inspectors on these aspects. Designed as a qualitative study with an embedded single-case design, the research includes 20 education inspectors working at the Ankara Provincial Directorate of National Education (Ankara Millî Eğitim Müdürlüğü) and 20 ministry inspectors from the Ministry of National Education Inspection Board (Millî Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu), totaling 40 inspectors. The research data were collected using a semi-structured interview form and analyzed through thematic analysis. The findings highlight the strengths, weaknesses, opportunities, and potential challenges of the educational supervision structure in Türkiye. The general outlook of supervision practices and future trends were also revealed. It was concluded that the strengths of the educational supervision structure are diminishing, weaknesses and potential problems are increasing, and opportunities are limited. Regarding the implementation of supervision, it was found that inspector candidates should be selected based on qualifications, impartiality, merit, and free from political concerns. Additionally, in-service and mentor-based training, along with comprehensive training programs, were emphasized as crucial. The study identified the dual-structure model and the proposal for Education Inspectors' Work Centers-Regions as key recommendations for restructuring. It is recommended that all stakeholders in the education system collaborate to redesign educational supervision, considering policy documents such as the MEB Council decisions (Millî Eğitim Bakanlığı Şûra Kararları). The restructuring should aim to establish a supervision model tailored to Türkiye, aligning with contemporary inspection methods in the context of effectiveness and efficiency.