Jazz festival deneyimine yönelik bir karma yöntem araştırması: Antalya örneği
A mixed methods study on jazz festival experience: Antalya case
- Tez No: 927975
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, Akra Jazz Festivali bağlamında festival deneyiminin farklı boyutlarını ve katılımcılar üzerindeki etkilerini incelemektedir. Çalışmada festival temas noktaları, festival deneyimi ve iyi oluş kavramları üzerinden katılımcıların psikolojik, duygusal, sosyal ve entelektüel tepkileri analiz edilmiştir. Araştırma, hem nitel hem de nicel yöntemler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çevresel uyaranlar, müşteri-çalışan ve müşteri-müşteri etkileşimleri, teknolojik arayüzler ve ana hizmet iletişimi gibi temas noktalarının festival deneyimi üzerindeki etkileri derinlemesine incelenmiştir. Ayrıca festivallerin tarihsel gelişimi ve Jazz müziğinin kültürel bağlamı ele alınarak, Akra Jazz Festivali'nin benzersiz yönleri ortaya konulmuştur. Katılımcıların festivale verdikleri duygusal, davranışsal duyusal ve entelektüel tepkiler değerlendirilmektedir. Özellikle akış deneyimi, katılımcıların festivalden aldığı keyif ve tatmin üzerindeki etkili bir faktör olarak ele alınmıştır. Bunun yanı sıra psikolojik, sübjektif ve sosyal iyi oluş düzeyleri ile festival sadakati arasındaki ilişki araştırılmıştır. Çalışmanın bulguları, Akra Jazz Festivali'nin katılımcıların yaşamlarına sağladığı pozitif katkıları ve bu tür etkinliklerin kültürel, sosyal ve duygusal bağlamdaki önemini vurgulamaktadır. Elde edilen sonuçlar, teoriye ve uygulamaya yönelik öneriler sunmakta, aynı zamanda gelecekteki araştırmalara ışık tutmaktadır. Bu bağlamda, çalışma hem akademik literatüre hem de festival organizasyon süreçlerine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines various dimensions of festival experience and their impacts on participants psychological, emotional, Social and intellectual responses through the concepts of festival touchpoints, festival experience, and well-being. The study was conducted using both qualitative and quantitative methods. The effects of touchpoints such as environmental stimuli, customer-employee and customer-customer interactions, technological interfaces and core service communication on the festival experience were explored in depth. Additionally, the historical development of festivals and the cultural context off jazz music were addressed, highlighting the unigue aspects of the Akra Jazz Festival. Participants emotional, behavioral, sensory and intellectual responses to the festival were evaluated. Specifically the concept of flow experience was analyzed as a critical factor influencing participants, subjective and Social well-being levels and festival loyalty was investigated. The findings underscore the positive contributions of the Akra Jazz Festival to participants lives, emphasizing the cultural, social and emotional significance of such events. The results provide theoretical and practical insights while paving the way for future research. In this context, the study aims to contribute to both academic literatüre and festival organization practices.