Ara malı ithalatının firma ihracat performansına ve verimliliğine etkileri
Effects of intermediate goods imports on firm export performance and efficiency
  1. Tez No: 927992
  2. Yazar: AYKUT ALABAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÇANCI, DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL MUZIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Uluslararası ticaret yapan imalatçı firmalar için üretim verimliliğinin daima yükseltilmesinin yanı sıra, ihracat performansının artırılması ve sürekliliği büyük önem arz etmektedir. Bu tür ihracatçı üretim firmalarının bazıları, faaliyet gösterdikleri yerel ekonomideki veya sektördeki zorunluluklara bağlı olarak veyahut yönetimsel kararları neticesinde, üretim proseslerindeki girdi aşamaları için ülke içi kaynakları ve seçenekleri değerlendirirken, bazı ihracatçı üretim firmaları yurt dışı kaynak ve bunun neticesindeki girdileri kullanmaktadır. Kimi ihracatçı üretim firmaları ise, kısmi olarak hem yurt içi hem de yurt dışı kaynak kullanımını tercih edebilmektedir. Bu zorunluluklar ve tercihler neticesinde gerçekleşen kaynak ve girdi kullanım durumlarının, firmaların üretim ve ihracat performanslarında yoğun yansımaları söz konusu olabilmektedir. Üretim süreçlerindeki girdi-çıktı döngüsü için çok mühim bir role sahip olan ara malların ithal girdiler şeklinde kullanılması firmalar açısından üretimdeki maliyetleri azaltabilir. İthal edilen daha kaliteli ve ucuz ara mallar sayesinde nihai ürünlerin kalitesi artar. Ara malı ithalatı, çeşitli özelliklerde girdi olanağı yaratabilmesi sebebiyle yerli üreticilerin farklı sektörlerde üretim yapabilmelerine imkân sağlar. Bu durumlar, yerli üreticilerin daha verimli üretim süreçleri geliştirmelerine olanak tanır. Üretimdeki söz konusu bu yansımalar ise, firmaların küresel değer zincirine entegre olmalarını sağlayarak, dış pazarlardaki rekabet gücünü artırır. Böylelikle firmaların ihracatı çeşitlenir, dış talep artışının oluşmasına imkân sağlanır. Kısacası, ithal girdilerin kullanımıyla firmaların üretim proseslerinde meydana gelen gelişmeler ihracat performansını da doğrudan etkileyebilmektedir. Bu çalışmada, dış ticaret firmalarının üretim süreçleri açısından kaynak yaratılması aşamasında ara malı ithalatını kullanıyor olmalarının etkileri tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın detayında; firmaların gerçekleştirdiği ara malı ithalatının üretim verimliliği ve ihracat performansı üzerinde hangi yönde sonuçlar meydana getirdiği incelenmiştir. İthal edilen ara mallarındaki teknoloji yoğunluğu seviyelerinin, firma ihracat performansında ve verimlilik düzeyinde ne tür etkiler oluşturduğu araştırılmıştır. Literatürde mikro ölçekli firma bazlı olarak, ara malı ithalatının etkilerini Türkiye firmaları özelinde inceleyen çalışma sayısı çok sınırlı sayıdadır. Bu çalışma, ara malı ithalatının firma bazında yarattığı sonuçları analiz ederek bu boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
For manufacturing firms engaged in foreign trade, in addition to constantly increasing production efficiency, increasing and sustaining export performance is of great importance. While some of these export manufacturing firms evaluate domestic resources and options for input stages in their production processes due to the necessities in the local economy or sector in which they operate or as a result of their administrative decisions, some export manufacturing firms use foreign resources and the resulting inputs. Some export manufacturing companies may prefer to use both domestic and foreign resources partially. The resource and input usage situations that occur as a result of these necessities and preferences may have intense reflections on the production and export performances of the companies. The use of intermediate goods, which have a very important role in the input-output cycle in production processes, as imported inputs can reduce production costs for companies. The quality of final products increases thanks to imported higher quality and cheaper intermediate goods. Importing intermediate goods allows domestic producers to produce in different sectors because it can create input opportunities with various characteristics. These situations allow domestic producers to develop more efficient production processes. These reflections in production increase the competitive power of companies in foreign markets by enabling them to integrate into the global value chain. Thus, the exports of firms are diversified, and an increase in foreign demand is made possible. In short, the developments in the production processes of companies with the use of imported inputs can directly affect export performance. In this study, the effects of using intermediate goods imports in the resource creation phase of foreign trade firms' production processes were tried to be determined. In the details of the study, it was examined in which direction the intermediate goods imports of the firms had consequences on production efficiency and export performance. The effects of technology intensity levels in imported intermediate goods on firm export performance and productivity levels were investigated. The number of studies in the literature examining the effects of intermediate goods imports on a micro-scale firm basis, specific to Turkish firms, is very limited. This study aims to fill this gap by analyzing the consequences of intermediate goods imports on a firm basis.