Çevrim içi ortamlarda ortaokul öğrencilerine yönelik teknoloji destekli matematiksel modelleme sürecinin incelenmesi
An investigation of technology-supported mathematical modelling processes for secondary school students in online environments
- Tez No: 927991
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP SONAY AY, DOÇ. DR. İBRAHİM ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Bu araştırma, son yıllarda çevrim içi öğrenme ortamlarının (ÇÖO) alternatif bir öğrenme yöntemi olarak yaygınlaştığı bir dönemde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, ortaokul öğrencilerinin ÇÖO'da matematiksel modelleme deneyimlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılarak gerçekleştirilen araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim öğretim yılı içerisinde İç Anadolu bölgesinde bir devlet ortaokulundaki 17 öğrenci oluşturmuştur. Alan yazında yer alan ve araştırmacı tarafından geliştirilen farklı çevrim içi matematiksel modelleme (ÇMM) etkinlikleri öğrencilere sunulmuştur. Öğrencilerin ÇMM sürecinde dijital araçları kullanma amaçları ve yöntemleri incelenmiş, bu kullanımın modelleme aşamaları ve problem özelliklerine göre değişimi analiz edilmiştir. Ayrıca, öğrencilerin ÇMM sürecinde karşılaştıkları zorluklar belirlenmiştir. Araştırma sürecinde Zoom ve GeoGebra yazılımları kullanılmış, ses ve görüntü kayıtlarının yanında, araştırmacı tarafından yapılan gözlem ile toplanan veriler, nitel veri analizi için MAXQDA 24 kullanılarak içerik analizine tabi tutulmuştur. Araştırma bulgularına göre, ÇMM sürecinin her aşamasında dijital araçların araştırma amacıyla kullanıldığı; ikinci sırada ise hesaplama amacıyla kullanıldığı tespit edilmiştir. Öğrencilerin, dijital araçları inşa etme, çizim yapma, deney yapma, görselleştirme gibi farklı amaçlarla yoğun şekilde matematikselleştirme ve matematiksel çalışma aşamalarında kullandıkları belirlenmiştir. Bu durum, dijital araçların kullanımına yönelik zorlukların da en sık bu aşamalarda yaşanmasına neden olmuştur. Ayrıca, öğrenciler etkili iletişim ve iş birliği eksikliği, verinin kullanımı ve erişimine ilişkin zorluklar, matematiksel ilişkileri anlama güçlüğü, zamanlama ve süre kısıtlamaları gibi zorluklar yaşadıkları belirlenmiştir. Son olarak, modelleme problemlerinin özelliklerine göre dijital araçların kullanımının farklılaştığı tespit edilmiştir. Gelecek araştırmalar için, dijital araçların farklı amaçlarla kullanılmasına imkan sunan problemlerin seçilmesi önerilmektedir. Böylece hem modelleme sürecinin gelişimine hem de dijital araç kullanım becerilerinin artırılmasına katkı sunulabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted when online learning environments (OLEs) had become widespread as an alternative learning method. It aimed to examine middle school students' mathematical modeling experiences in an OLE. A case study approach was employed with 17 students from a public middle school in Central Anatolia during the 2021–2022 academic year. Various online mathematical modeling (OMM) activities, drawn from the literature and developed by the researcher, were presented. The purposes and methods of using digital tools in the OMM process were investigated, and changes in their usage according to modeling stages and problem characteristics were analyzed. Difficulties faced by students during OMM were also identified. Zoom and GeoGebra were used, and data collected via audio-video recordings and observations were analyzed with MAXQDA 24. Findings indicated that digital tools were primarily used for research at every stage and secondarily for calculation. Students employed these tools intensively during the mathematization and mathematical study phases for construction, drawing, experimentation, and visualization. Consequently, digital tool-related challenges occurred most frequently in these stages. Furthermore, students encountered barriers such as inadequate communication and collaboration, problems in accessing and using data, difficulty understanding mathematical relationships, and time constraints. Finally, the use of digital tools was found to differ based on problem characteristics. Future research should focus on selecting problems that allow for diverse uses of digital tools, thus supporting the development of both the modeling process and digital tool usage skills.