Alanya'da kamu hastanesinde çalışan sağlık profesyonellerinin sağlık turizmine ilişkin bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge and attitudes of health professionals working in public hospitals in Alanya regarding health tourism
- Tez No: 928002
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma Antalya ili Alanya ilçesinde bir kamu hastanesinde çalışan sağlık profesyonellerinin sağlık turizmine yönelik bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın bu bölümünde elde edilen bulguların yorumlanması ve konuya ilişkin diğer çalışmalarla kıyaslanması sağlanmıştır. Araştırmanın evrenini, araştırmanın yapıldığı hastanede çalışan 1500 sağlık profesyoneli oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini %5 anlamlılık düzeyinde, %5 örneklem hatası ile yapılan örneklem hesabı ile belirlenen 306 kişi oluşturmuştur. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından oluşturulan tanıtıcı bilgiler formu ve Sağlık Turizminin Gelişimine Karşı Halkın Tutum Ölçeği ile toplanmıştır. İstatistiksel analizlerde bireylerin tanıtıcı özelliklerin analizinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, minimum - maksimum değerleri kullanılmıştır. Katılımcıların tanımlayıcı özelliklerine göre ölçek düzeylerindeki farklılaşmaların incelenmesinde bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (Anova) ve post hoc (Tukey, LSD) analizlerinden faydalanılmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin %44,4'ü (136),30 ve altı yaş grubunda, %52,9'u (162) kadın, %50,7'si (155) bekar, %95,4'ü (144) çekirdek aile yapısına sahiptir. Araştırmaya katılanların %69,0'ının Alanya'da yaşayanların sağlık turizmi bilgisine sahip olmadıklarını düşündükleri, %36,6'sının sağlık profesyonellerinin de sağlık turizmi bilgisine sahip olmadıklarını düşündükleri saptanmıştır. Sağlık profesyonellerinin“Sağlık Turizminin Gelişimine Karşı Halkın Tutum Ölçeği”puanları incelendiğinde ise ölçek toplam puan ortalamasının 81,59±12,30,“ülkeye katkı”ortalaması 37,63±4,62,“hizmet adaleti”ortalaması 24,29±5,66,“kaliteli hizmet alma”ortalaması 19,670±4,243 olduğu görülmüştür. Araştırma sonucunda sağlık profesyonellerinin sağlık turizmine yönelik bilgi sahibi oldukları ancak istendik düzeyde olmadığı saptanırken, sağlık turizminin gelişimine yönelik puanlarının yüksek olduğu ancak yetersiz olduğu saptanmıştır. Bu araştırmadan yola çıkarak turizm bölgesinde çalışan sağlık profesyonellerine yönelik bilgilendirmelerin kurumlar bünyesinde verilecek olan hizmet içi eğitimler kapsamında sunulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the knowledge and attitudes of health professionals working in a public hospital in the Alanya district of Antalya province towards health tourism. In this section of the study, the findings obtained were interpreted and compared with other studies on the subject. The universe of the study consisted of 1500 health professionals working in the hospital where the study was conducted. The sample of the study consisted of 306 people determined by the sample calculation made at a significance level of 5% and a sampling error of 5%. The data of the study were collected with the introductory information form created by the researcher and the Public Attitude Scale Towards the Development of Health Tourism. In the statistical analyses, the number, percentage, mean, standard deviation, minimum - maximum values were used in the analysis of the introductory characteristics of the individuals. Independent groups t-test, one-way analysis of variance (Anova) and post hoc (Tukey, LSD) analyses were used in the examination of the differences in the scale levels according to the descriptive characteristics of the participants. Of the individuals participating in the study, 44.4% (136) are aged 30 and under, 52.9% (162) are female, 50.7% (155) are single, and 95.4% (144) have a nuclear family structure. It was determined that 69.0% of the participants thought that people living in Alanya did not have health tourism knowledge, and 36.6% thought that health professionals also did not have health tourism knowledge. When the scores of health professionals on the“Public Attitude Scale Towards the Development of Health Tourism”were examined, it was seen that the total scale score average was 81.59±12.30, the“contribution to the country”average was 37.63±4.62, the“service justice”average was 24.29±5.66, and the“receiving quality service”average was 19.670±4.243. As a result of the research, it was determined that health professionals have knowledge about health tourism but it is not at the desired level, while their scores for the development of health tourism are high but insufficient. Based on this research, it is recommended that information for health professionals working in the tourism region be provided within the scope of in-service training to be given within the institutions.