Secondary school efl teachers' critical comparative views of online and traditional second language assessment in Türkiye: A mixed-methods study
Türkı̇ye'de ortaöğretı̇m öğretmenlerı̇nı̇n çevrı̇mı̇çı̇ ve geleneksel ı̇kı̇ncı̇ dı̇l değerlendı̇rmesı̇ne yönelı̇k eleştı̇rel karşılaştırmalı görüşlerı̇: Bı̇r karma yöntem çalışması
- Tez No: 928013
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UFUK KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, Türk EFL öğretmenlerinin çevrimiçi değerlendirmelere ilişkin algılarını ve geleneksel kağıt tabanlı sınavlara kıyasla etkinliklerini araştırmaktadır. Çalışma iki faktöre odaklanmaktadır: (1) öğretmenlerin e-öğrenme değerlendirmesine ilişkin algıları ve (2) çevrimiçi değerlendirmede karşılaşılan zorluklar. Araştırmada nicel ve nitel verileri birleştiren karma bir yöntem yaklaşımı kullanılmıştır. Araştımaya Türkiye'deki özel okullardan yetmiş ortaokul İngilizce öğretmeni, Google Forms aracılığıyla dağıtılan Likert ölçekli bir ankete katılmıştır. Nicel verilerin geçerliliğini ve tutarlılığını sağlamak için SPSS kullanılarak Cronbach alfa dahil olmak üzere güvenilirlik, basıklık ve çarpıklık analizleri yapılmıştır. Verileri daha fazla analiz etmek amacıyla, farklı demografik değişkenler arasındaki algıları karşılaştırmak için ANOVA gibi istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Ayrıca, görüşmelerden toplanan nitel verileri analiz etmek için MAXQDA kullanılmış, sistematik kodlama ve içerik analizi sağlanmıştır. Daha derin niteliksel içgörüler sağlamak için Zoom aracılığıyla yedi katılımcıyla görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bulgular, EFL öğretmenlerinin çevrimiçi sınavların hızlı geri bildirim, multimedya entegrasyonu ve çevresel faydalar gibi avantajlarını kabul ederken, adalet, güvenilirlik ve teknolojik zorluklarla ilgili endişelerini dile getirdiklerini ortaya koymuştur. Öğretmenler, yazma gibi öznel görevler için geleneksel kağıt tabanlı sınavları tercih ettiklerini yansıtarak, çevrimiçi değerlendirmeleri tamamen benimseme konusunda kararsız kaldılar. İlginç bir şekilde, birçok öğretmen tamamen çevrimiçi formatlara geçmek yerine çevrimiçi ve kağıt tabanlı yaklaşımları birleştiren karma bir değerlendirme modelini tercih etmiştir. Bulgular, güvenilir altyapı ve öğretmen eğitimi ile desteklenen dijital ve geleneksel değerlendirme yöntemlerinin dengelenmesinin önemini vurgulamaktadır. Bu alanların ele alınması, öğretmenlerin çevrimiçi değerlendirmeleri etkili bir şekilde kullanma konusundaki güvenini artırarak dil edinimini destekleyen daha ilgi çekici bir ortam yaratabilir.
Özet (Çeviri)
This study explores Turkish EFL teachers' perceptions of online assessments and their effectiveness compared to traditional paper-based exams. It focuses on two factors: (1) teachers' perceptions of e-learning assessment and (2) challenges encountered in online assessment. A mixed-method approach was employed, combining quantitative and qualitative data. Seventy secondary school English teachers from private schools across Türkiye participated in a Likert scale survey distributed via Google Forms. Reliability, kurtosis, and skewness analyses, including Cronbach's alpha, were conducted using SPSS to ensure the validity and consistency of the quantitative data. To further analyze the data, statistical methods such as ANOVA were utilized to compare perceptions across different demographic variables. Additionally, MAXQDA was used to analyze qualitative data collected from interviews, ensuring systematic coding and content analysis. Interviews were conducted with seven participants through Zoom to provide deeper qualitative insights. The findings revealed that while EFL teachers recognized the advantages of online exams—such as prompt feedback, multimedia integration, and environmental benefits—they expressed concerns regarding fairness, reliability, and technological challenges. Teachers remained neutral toward fully adopting online assessments, reflecting a preference for traditional paper-based exams for subjective tasks like writing. Interestingly, many teachers favored a hybrid assessment model that combines online and paper-based approaches instead of a complete shift to online formats. The findings emphasize the importance of balancing digital and conventional evaluation methods, supported by reliable infrastructure and teacher training. Addressing these areas can build teachers' confidence in using online assessments effectively, creating a more engaging environment that supports language acquisition.