Exploring ai-chatbot feedback in EFL writing instruction: A mixed-methods study on writing achievement, writing self-efficacy, and student perceptions
Yabancı dil olarak İngilizce yazma eğitiminde yapay zeka tabanlı sohbet botu geri bildiriminin incelenmesi: Yazma başarısı, yazma öz-yeterliği ve öğrenci görüşleri üzerine bir karma yöntem araştırması
- Tez No: 928014
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, karma yöntem yaklaşımı ve yarı deneysel bir araştırma tasarımı kullanarak bir EFL üniversite hazırlık programında AI chatbot destekli geri bildirimin yazma başarısı, yazma öz yeterliği ve öğrenci algıları üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. 6 haftalık bir müdahale süresi boyunca, kontrol grubundaki 12 öğrenci (n = 12) eğitmen geri bildirimi alırken, deney grubu öğrencileri (n = 12) yazıları için AI Chatbot geri bildirimi aldılar (N = 24). Nicel analiz, gruplar arasında yazma başarısı ve yazma öz yeterliği inançları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermezken yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen nitel veriler değerli içgörüler sunmuştur. Bu nitel bulgular, Yapay Zeka Destekli Sohbet Botu geri bildiriminin eğitmen geri bildiriminin aksine, hızlı ve her zaman kullanılabilir olduğunu ve yazma sürecini zenginleştirdiğini göstermektedir. Toplanan bulgular göz önünde bulundurulduğunda, mevcut çalışmanın belirlenen olası sınırlılıkları ışığında, gelecekteki araştırmalar için tartışmalar ve çıkarımlar sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the impact of AI chatbot-supported feedback on writing achievement, writing self-efficacy, and student perceptions in an EFL university preparatory program using a mixed-methods approach and a quasi-experimental research design. During an intervention period of 6-weeks, 12 students (n=12) in the control group received instructor feedback while the experimental group students (n=12) received AI Chatbot feedback for their writings (N=24). While quantitative analysis showed no statistically significant differences in writing achievement and writing self-efficacy beliefs between the groups, qualitative data from semi-structured interviews offered valuable insights. These qualitative findings suggest AI Chatbot feedback is fast and always available unlike instructor feedback and enriches the writing process. Considering the gathered findings, discussions and implications were provided for further research, in light of the determined possible limitations of the present study.