The effects of a tangible application on third grade EFL students' vocabulary acquisition and views of EFL teachers and students on tangible application
Kavranabilir uygulamanın yabancı dil olarak İngilizce derslerinde kullanımının 3. sınıf öğrencilerinin kelime kazanımı üzerindeki etkileri ve İngilizce öğretmenleri ve 3. sınıf öğrencilerinin kavranabilir uygulamaya yönelik görüşleri
  1. Tez No: 928024
  2. Yazar: ESRA AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF POLAT HOPCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kelime edinimi, yabancı dil öğrenmenin temelini oluşturur ve öğrencilerin dil becerilerini geliştirmelerini ve kendilerini hedef dilde ifade etmelerini sağlar. Birçok alanda etkili olan teknolojik yeniliklerin eğitime de etki ettiği görülmektedir. Müfredata daha fazla teknoloji entegre ettikçe, sınıfta kavranabilir uygulamaların kullanımıyla ilgili bazı sorular gündeme gelmektedir. Bundan dolayı, bu çalışmanın amacı yabancı dil olarak İngilizce derslerinde kullanılan kavranabilir uygulamanın, 3. sınıf öğrencilerinin kelime edinimi üzerindeki etkisini belirlemeyi ve uygulamayı deneyimledikten sonra öğrenci ve öğretmenlerin görüşlerini almayı hedeflemektedir. Çalışmada ön test-son test tek gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Öğrenci ve öğretmen görüşlerini ortaya koymak amacıyla nitel yöntemden yararlanılmıştır. Tek gruplu ön-test ve son-test yarı deneysel desen kullanıldıktan sonra sonuçlar nitel bulgularla birlikte sentezlenerek, sunulmuştur. Araştırmanın katılımcıları, Türkiye'de özel bir ilkokulda eğitim alan 10 3.sınıf öğrencisi olup, bu çerçevede İngilizce derslerinde 4 haftalık kavranabilir uygulama kullanılmıştır. Nicel veriler, kelime edinimi sürecini değerlendirmek amacıyla kelime edinimi ön ve son testleri ile toplanırken, nitel veriler yarı yapılandırılmış öğrenci görüşmesi ve yarı yapılandırılmış öğretmen görüşmesi formları ile toplanmıştır. Çalışmanın sonuçları, İngilizce derslerinde kelime edinimi için kavranabilir uygulamanın kullanılmasının öğrencilerin kelime edinimi üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu, yarı yapılandırılmış öğretmen ve öğrenci görüşmelerinden elde edilen bulgularla destekleyerek, ortaya koymuştur. Görüşmelerden elde edilen bulgulardan hareketle, kavranabilir uygulamaların derslerde öğrenme sürecini daha kolay ve eğlenceli bir hale getirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Vocabulary acquisition is the first step in learning a foreign language and enables students to develop their language skills and express themselves in the target language. In addition to being effective in many areas, technological innovations are also seen as having an effect on education, and this raises some questions about using tangible applications in the classroom as we incorporate more curricula. The aim of the study is to determine the effect of a tangible application on the vocabulary acquisition of 3rd grade students and to gather the views of both students and teachers after using the application. In the study, a quasi-experimental design was employed, and a qualitative method was utilized to gather teacher and student views. Following the application of the one-group pre-test and post-test quasi-experimental design, the results obtained were supported by semi-structured interviews. The study's participants were 10 third-grade students at a private primary school in Turkey. For a period of four weeks, these students received instruction in English that incorporated tangible applications. Quantitative data were gathered through the administration of vocabulary acquisition pre- and post-tests. Qualitative data were obtained through semi-structured interviews with students and teachers. The findings of the study demonstrate that the implementation of the tangible application for vocabulary acquisition in English classes has a positive effect on students' vocabulary acquisition, as evidenced by the findings obtained from the semi-structured teacher and student interviews. Based on the findings from the interviews, the use of tangible applications facilitates a more effective and enjoyable learning process in the classroom.