Doğu Antalya masalları(inceleme-metin)
Eastern Antalya tales
- Tez No: 928036
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA KARADAVUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 360
Özet
Türk halk edebiyatı muhteva ettiği konular bakımından çok zengindir. Bu zenginliğin temeli de Türk dilinin ve kültürünün köklü geçmişine dayanmaktadır. Milletin hisleri, düşünceleri, yaşayış şekilleri vd. Türk halk edebiyatına yansımaktadır. Sözlü geleneğin de önemli ürünlerinden olan masallar geçmişten günümüze anlatıla gelmiştir. Bu süreç içerisinde gelişmiş, değişmiş ve çeşitlenmiştir. Bu çeşitlenmeleri tespit için de sahada derleme faaliyetlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Aynı zamanda teknolojinin gelişmesi ve herkesin buna ulaşabilmesiyle birlikte kültürel çeşitlilik de azalmaktadır. Bütün bu sebepler doğrultusunda Doğu Antalya masalları derlenip işlevsel halk bilimi kuramına göre incelenmiştir. Girişte çalışma alanımızın tarihi, coğrafyası, sosyal ve ekonomik durumu hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca masal, motif, tip ve kuram gibi terimler ile Antalya'da ve Türkiye'de masal ile ilgili çalışmalardan bahsedilmiştir. Birinci Bölümde alandan derlenen masallar tasnif edilmiştir. Bununla birlikte tipoloji incelemesi yapılıp masalların varyantları ve değişik şekilleri tespit edilmiştir. İkinci Bölümde, Doğu Antalya masallarının muhteva ettiği motifler belirlenerek Stith Thompson'ın“Motif Indeks of Folk Literature”isimli çalışmasına göre incelemiştir. Ayrıca masalların kalıp sözlerine de yer verilmiştir. Üçüncü Bölümde ise, William Bascom ve İlhan Başgöz'ün“Folklorun İşlevleri”ile ilgili önerilerinden ve görüşlerinden yola çıkılarak Doğu Antalya masalları“İşlevsel Kuram”çerçevesinde incelenerek değerlendirilmiştir. Dördüncü Bölümde, Doğu Antalya'dan derlenen 70 masal metni yer almaktadır. Masallar, mahalli kelimeler haricinde (keme, sıçan / fare; koçmar, keler / kertenkele, …) standart Türkiye Türkçesi ile verilmiştir. Sonuç bölümünde elde edilen veriler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkish folk literature is wealthy in terms of the subjects it covers. This richness is based on the deep-rooted history of the Turkish language and culture. The nation's feelings, thoughts, lifestyles, etc. It is reflected in Turkish folk literature. Fairy tales, which are also important products of oral tradition, have been told from past to present. It has developed, changed and diversified throughout this process. Compilation activities in the field are needed to detect these variations. At the same time, cultural diversity is decreasing as technology develops and everyone has access to it. For all these reasons, East Antalya tales were compiled and examined according to functional folklore theory. In the introduction, information was given about the history, geography, social and economic situation our field of work. Additionally, terms such as tale, motif, type and theory and studies on tales in Antalya and Turkey were mentioned. In the First Chapter, the tales compiled from the field are classified. In addition, typology analysis was carried out and variants and different forms of the tales were identified. In the Second Chapter, the motifs contained in East Antalya tales were determined and examined according to Stith Thompson's study titled“Motif Index of Folk Literature”. Additionally, phrases from fairy tales are also included. In the Third Chapter, East Antalya tales were examined and evaluated within the framework of“Functional Theory”, based on the suggestions and opinions of William Bascom and İlhan Başgöz regarding the“Functions of Folklore”. In the Fourth Chapter, there are 70 fairy tale texts compiled from East Antalya. The tales are given in standard Turkey Turkish, except for local words (rat, rat / mouse; ram, lizard / lizard, ...). In the results section, the obtained data were evaluated.