Fumonisin B1'in lipotoksisite üzerine etkilerinin insan pankreas hücrelerinde araştırılması
Investigation of the effects of fumonisin B1 on lipotoxicity in human pancreatic cells
  1. Tez No: 928084
  2. Yazar: GİZEM SENA ELAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ÖZDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Farmasötik Toksikoloji, Pharmaceutical Toxicology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Mısır ve benzeri ürünlere Fusarium türü küf mantarlarının bulaşması ile oluşan sekonder metabolitlerden biri olan fumonisin B1 (FB1) insan ve hayvan sağlığı açısından yüksek risk oluşturmaktadır. FB1'in böbrek ve karaciğer toksisitesine neden olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur, ancak lipit metabolizması üzerinde etkisi olan bu molekülün pankreas üzerindeki toksik etkileri konusunda henüz bir çalışma bulunmamaktadır. Bu sebeple doktora tez çalışmasında FB1'in insan pankreas epiteloid karsinoma hücrelerinde (PANC-1) lipotoksisiteye neden olma potansiyelinin aydınlatılması amaçlanmıştır. MTT testi ile PANC-1 hücrelerinde 24 saat boyunca FB1 maruziyetinden sonra IC50 değeri 31,25-1000 μM konsantrasyon aralığında araştırılmış ve 1000 μM maruziyette hücre ölümü %48 olarak belirlenmiştir. 10-100 µM konsantrasyonlarda FB1 maruziyetinin karbonhidrat-lipit metabolizmasında rol alan genler (ACC1, ACC2, CPT1A, Fas, GLP1R, GLUT4, Leptin, LSDP5, PPARɣ) ve ER stresi ile ilişkili genlerin (ATF4, ATF6, CHOP, eIF2α, GRP78, IRE1, PERK) ekspresyon seviyelerini önemli ölçüde değiştirdiği gösterildi. Ayrıca, 10-100 µM konsantrasyonlarda 24 saat FB1 maruziyetinin western blot tekniği ile PPARɣ ve GRP78 proteinleri üzerinde anlamlı değişikliklere neden olduğu da görüldü. Lipit yoğunluğunda 10 ve 50 µM konsantrasyonlarda kontrole kıyasla sırasıyla 1,70 kat ve 2,55 kat anlamlı artış tespit edildi. Mitokondriyal membran potansiyelinin 50 ve 100 µM konsantrasyonlarda sırasıyla %25,72 ve %64,48 oranında anlamlı azalmanın yanı sıra hücre içi ATP seviyesinde de artan konsantrasyona bağlı olarak %28-48 oranında önemli derecede azalma olduğu belirlendi. Mitokondri membran potansiyeli ve ATP seviyesindeki azalmaya bağlı olarak beklenen, hücre içi Ca2+ konsantrasyonundaki anlamlı artış ise 100 µM konsantrasyonda 1,45 kat olarak tespit edildi. Lizozomal aktivitede ise anlamlı olmayan değişiklikler meydana geldi. Tez çalışmasından elde edilen sonuçlar ile metabolik hastalıkların altında yatan mekanizmalardan biri olan lipotoksisite üzerine FB1'in etkileri konusunda literatüre katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Fumonisin B1 (FB1), which is caused by the contamination of maize and similar crops with Fusarium species, poses a high risk to human and animal health. There are studies showing that FB1 causes kidney and liver toxicity, but there is no study on the toxic effects of this molecule, which has an effect on lipid metabolism, on the pancreas. For this reason, in this study, it was aimed to elucidate the potential of FB1 to cause lipotoxicity in human pancreatic epithelioid carcinoma cells (PANC-1). After 24 hours of FB1 exposure in PANC-1 cells by MTT assay, the IC50 value was investigated in the concentration range of 31,25-1000 μM, and cell death was determined to be 48% at 1000 μM exposure. It was shown that FB1 exposure at concentrations of 10-100 μM significantly altered the expression levels of genes involved in carbohydrate-lipid metabolism (ACC1, ACC2, CPT1A, Fas, GLP1R, GLUT4, Leptin, LSDP5, PPARɣ) and ER stress-related genes (ATF4, ATF6, CHOP, eIF2α, GRP78, IRE1, PERK). In addition, 24 h FB1 exposure at concentrations of 10-100 µM caused significant changes in PPARɣ and GRP78 proteins by western blotting. Lipid density increased significantly by 1,70-fold and 2,55-fold at 10 and 50 µM concentrations, respectively, compared to the control. Mitochondrial membrane potential decreased significantly by 25,72% and 64,48% at 50 and 100 µM concentrations, respectively, and intracellular ATP level decreased significantly by 28-48% depending on the increasing concentration. The significant increase in intracellular Ca2+ concentration, which was expected due to the decrease in mitochondrial membrane potential and ATP level, was 1,45 -fold at 100 µM concentration. Non-significant changes occurred in lysosomal activity. The results obtained from this study are expected to contribute to the literature on the effects of FB1 on lipotoxicity, one of the mechanisms underlying metabolic diseases.