Tarımsal sulama ve kuraklıkla ilgili sorunlar: Manavgat ilçesi örneği
Problems related to agricultural irrigation and drought: The case of Manavgat district
  1. Tez No: 928117
  2. Yazar: FATMA BUSE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHUNDE HAYIRSEVER TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Su doğal yaşamın vazgeçilmez unsurlarından birisidir ve canlıların su olmadan hayatlarını devam ettirme olasılıkları yoktur. Bu yüzden sınırlı olan su kaynaklarımızın yönetimi konusu çok büyük bir önem taşımaktır. Küresel ısınma sonucunda artan sıcaklardan dolayı yağışlar azalmakta ve bu da su sorununu ve kuraklığı beraberinde getirmektedir. Bu yaşanan su sorunları tümdengelim yöntemi ile yerele indirgenecek ve iklim değişikliği sonucunda Manavgat'taki su kaynakları, su sorunları ve bu sorunların tarım üzerindeki etkileri ele alınacaktır. Yerel düzeyde tarım sektörünün etkin su kullanım yöntemlerini kullanıp kullanmadığı araştırılacaktır. Tarımda yer alan kişilerin bu sorunlar karşısındaki düşüncelerine yer verilecektir. Su kaynaklarında azalmaların olduğu konusundaki söylemler bu sorunları yaşayan kişilerle yapılan görüşmeler sayesinde ortaya konacaktır. Yerel yöneticiler, ziraatçılar ve çiftçiler ile derinlemesine görüşme ve yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler yapılarak elde edilen veriler betimsel analiz ve içerik analizi yöntemi ile bilgisayar ortamında yazına dökülecektir. Çalışma grubu basit rastgele örneklem ve kar topu örneklem yöntemleri kullanılarak seçilecektir. Bu çalışmada Manavgat'ın tarım sektörünün seçilmesinin sebebi ilçenin 2.237.000 dekarlık alanının 423.360 dekarı tarım arazisidir. Buna ek olarak 1.706.690 dekarı tarım dışı alan, 106.950 dekar çayır ve mera alanlarından oluşmaktadır. İlçenin toplam arazi varlığı içinde tarıma ayrılan arazi payının (%18,93), ilin genel ortalaması (%19,85) ile aynı düzeyde bulunmaktadır. MATSO'nun kayıtlarına göre 2014'ten 2021 yılına kadar Manavgat'taki tarım geliri %462,5 artmıştır. Manavgat bu özellikleri ile Antalya ve ülke tarımına olan katkısı hızla artmaktadır. Alanda yapılan bu çalışma pek çok sektöre, bilimsel bilgi birikimine ve Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarından temiz su ve sanitasyon hedefine katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Water is one of the indispensable elements of natural life and living things cannot survive without water. Therefore, the management of our limited water resources is of great importance. As a result of global warming, precipitation is decreasing due to increasing temperatures and this brings water problems and drought. These water problems will be reduced to the local level by deductive method and water resources, water problems and their effects on agriculture in Manavgat as a result of climate change will be discussed. It will be investigated whether the agricultural sector at the local level uses effective water use methods. The opinions of people involved in agriculture on these problems will be included. The discourses about the decrease in water resources will be revealed through interviews with people who experience these problems. The data obtained through in-depth interviews and semi-structured in-depth interviews with local administrators, agriculturalists and farmers will be written in a computerized format with descriptive analysis and content analysis method. The study group will be selected using simple random sampling and snowball sampling methods. The reason for choosing Manavgat's agricultural sector in this study is that 423,360 decares of the district's 2,237,000 decares of land is agricultural land. In addition, 1.706.690 decares of non-agricultural land and 106.950 decares of meadow and pasture land. The share of land allocated to agriculture in the total land area of the district (18.93%) is at the same level with the general average of the province (19.85%). According to MATSO's records, agricultural income in Manavgat increased by 462.5% from 2014 to 2021. With these characteristics, Manavgat's contribution to Antalya and the country's agriculture is increasing rapidly. This study in the field will contribute to many sectors, scientific knowledge and the United Nations Sustainable Development Goal of clean water and sanitation.