Abdullah Azzam'ın hayatı, ilmî kişiliği ve şiddet yanlısı selefîliğe karşı tutumu
Abdullah Azzam's life, his scientific personality and his attitude towards violent salafism
- Tez No: 928119
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Selefîlik, İslam'ın ilk üç asrının dinî pratiklerini muhafaza etmeyi ilke edinen itikadî ve siyasî bir ekol olup, zamanla farklı gruplara ayrılarak taraftarlarının dini algılayış biçimine göre çeşitli değişimler geçirmiştir. Özellikle cihat bağlamında, siyasî iktidarlara ve düşünsel muhaliflere karşı sert bir tutum sergilemiş, toplumsal olaylarda inisiyatif alarak yönlendirmelerde bulunmuştur. Dönemin gereksinimleri, yaşanan olaylar, işgal altındaki Müslümanlar ve diğer pek çok etken sebebiyle cihat kavramını kullanarak mücadele, ikna ve tebliğ faaliyetlerinde bulunmuşlardır. Ancak, bazı grupların din ve cihat anlayışı, İslam'ın temel öğretilerinin dışına çıkarak aşırı ve zararlı bir yapıya dönüşmüştür. Bu çalışmada, Abdullah Azzâm'ın hayatı, ilmî kişiliği ve şiddet yanlısı Selefîliğe karşı tutumu ele alınmaktadır. Onun, fikrî açıdan şiddet yanlısı Selefîlikten ayrılan görüşleri üzerinde durulmuştur. Filistinli bir akademisyen olan Abdullah Azzâm, Afganistan cihadı bağlamında Müslümanlara yönelik baskıları sona erdirmek amacıyla Afganistan'da faaliyet göstermiştir. Kurmuş olduğu Mektebü'l-Hıdemât li'l-Mücâhidîn aracılığıyla Afganistan halkına ve cihada katılan gönüllülere yardımda bulunmuş, onların eğitimi ve bilinçlenmesine destek sağlamıştır. Bazı fikir ve eylemlerinin şiddet yanlısı Selefîler ile benzerlik göstermesi, onun da bu grup içerisinde değerlendirilmesine neden olmuştur. Ancak Abdullah Azzâm'ın düşünsel ve eylemsel yönü incelendiğinde, hedeflerinin ve fikir dünyasının şiddet yanlısı Selefîlerden önemli ölçüde farklı olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Salafism is a theological and political school that adopts the principle of preserving the religious practices of the first three centuries of Islam and has undergone various changes over time according to the way its adherents perceive religion. Especially in the context of jihad, it took a harsh stance against political powers and intellectual opponents and took the initiative in social events. Due to the needs of the period, the events that took place, Muslims under occupation and many other factors, they used the concept of jihad to carry out struggle, persuasion and notification activities. However, some groups' understanding of religion and jihad went beyond the basic teachings of Islam and turned into an extreme and harmful structure. In this study, Abdullah Azzām's life, scholarly personality and his attitude towards violent Salafism are discussed. His views, which differ intellectually from violent Salafism, are emphasized. Abdullah Azzām, a Palestinian scholar, worked in Afghanistan to end the oppression of Muslims in the context of the Afghan jihad. Through the Mektebü'l-Hıdemât li'l-Mujahideen he founded, he provided assistance to the people of Afghanistan and volunteers participating in the jiha and supported their education and awareness. The similarities between some of his ideas and actions and those of the violent Salafists have led him to be included in this group. However, an examination of Abdullah Azzām's intellectual and operational aspects reveals that his goals and world of ideas are significantly different from those of the violent Salafists.