The impact of inflation on economic growth – The case of Turkey
Enflasyonun ekonomik büyüme üzerindeki etkisi – Türkiye örneği
- Tez No: 836411
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK ÖZARSLAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Enflasyon Türkiye ekonomisi için ciddi bir tehdittir. Temel makroekonomik sorunlardan biri olan enflasyon, bir ülkenin ekonomik başarısını etkilemede kritik bir rol oynamaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye'de 1990–2022 döneminde enflasyon oranının Türkiye'nin ekonomik büyümesi üzerindeki etkilerini ARDL sınır testi aracılığıyla ampirik olarak incelemektir. Analiz sonuçları, tüketici fiyatlarıyla ölçülen enflasyonun ekonomik büyüme üzerinde uzun vadede pozitif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ancak enflasyonun karesi regresör olarak kullanıldığında etkisi negatif ve istatistiksel olarak da anlamlı hale gelmektedir. Bu, ekonomik büyüme ile enflasyon arasında ters U şeklinde bir ilişkiyi doğrulamaktadır. Çalışmada ekonomik büyümeyi etkilediği düşünülen diğer değişkenler arasında işgücü, sermaye/GSYİH oranı ve dünya belirsizlik endeksi yer alıyor. Uzun vadede işgücü ve sermayenin ekonomik büyüme üzerinde pozitif etkiye sahip olduğu; ancak işgücünün katsayısı istatistiksel olarak anlamsızdır. Bu arada, dünya belirsizlik endeksi uzun vadeli ekonomik büyümeyi önemli ölçüde engelliyor. Hata düzeltme modeli (ECM), hem enflasyonun hem de işgücünün kısa vadede Türkiye'nin ekonomik gelişimi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca çalışmada yapılan tanısal test istatistiklerine göre modelin seri korelasyon veya değişen varyans sorunları olmaksızın kararlı olduğu görülmüştür. Bulgular, enflasyonun kontrol edilmesinin, sermaye–GSYİH oranının etkili bir şekilde yönetilmesinin, küresel belirsizliğin ele alınmasının ve işgücünün rolünün dikkate alınmasının, politika yapıcıların sürdürülebilir ekonomik büyümeyi teşvik etme çabalarında hayati önem taşıdığını göstermektedir. Bu sonuçlar politika yapıcılara Türkiye'de ekonomik büyümeyi teşvik edecek etkili strateji ve politikalar tasarlama konusunda önemli bilgiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Inflation is a serious threat to the Turkish economy. Inflation, one of the main macroeconomic problems, plays a critical role in affecting the economic success of a country. The main purpose of this study is to empirically examine the effects of the inflation rate on Turkey's economic growth for the period 1990–2022 in Turkey through the ARDL bounds test. The results of the analysis show that inflation, measured by consumer prices, has a positive and significant long–term effect on economic growth. However, when the square of inflation is used as a regressor, its effect becomes negative and statistically significant as well. This confirms an inverted U–shaped relationship between economic growth and inflation. Other variables thought to impact economic growth in the study include the labour force, capital–to–GDP ratio, and the world uncertainty index. It has been concluded that the labour force and capital have a positive effect on economic growth in the long run; however, the coefficient of the labour force is statistically insignificant. Meanwhile, the world uncertainty index significantly hampers long–term economic growth. The error correction model (ECM) reveals that both inflation and the labour force have a beneficial impact on Turkish economic progress in the short run. In addition, according to the diagnostic test statistics performed in the study, the model was found to be stable without serial correlation or changing variance problems. The findings show that controlling inflation, managing capital–to–GDP ratio effectively, addressing global uncertainty, and considering the role of the labour force are crucial in policy makers' efforts to promote sustainable economic growth. These results provide policy makers with important information to design effective strategies and policies to promote economic growth in Turkey.