Okul öncesi öğretmenlerinin oyunseverlik algılarının mesleki doyumları ve yaşam kaliteleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between preschool teachers' perceptions of playfulness, job satisfaction and quality of life
- Tez No: 928141
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerin oyunseverlik algılarının mesleki doyumları ve yaşam kaliteleri arasındaki ilişkinin ve öğretmenlerin oyunseverlik algılarının, mesleki doyumlarının ve yaşam kalitelerinin çeşitli demografik özellikler açısından incelenmesidir. Araştırmanın katılımcılarını, 2023-2024 eğitim öğretim yılının bahar döneminde Türkiye'nin çeşitli illerinde özel ya da devlet kurumlarında görev yapmakta olan 198 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Bu çalışmada veri toplama aracı olarak, kişisel bilgi formu, Yetişkin Eğlence Eğilimi Özelliği Ölçeği, Mesleki Doyum Ölçeği, WHOQOL-Bref-TR Ölçeği kullanılmıştır. İstatistiksel veriler için SPSS programı kullanılmıştır. Mesleki doyum, oyunseverlik ve yaşam kalitesinin eğitim düzeyi, yaş ve mesleki tecrübeye göre karşılaştırılmasında Kruskal-Wallis H testi kullanılmıştır. Katılımcıların oyunseverlik algıları ile yaşam kalitesi ve mesleki doyumları arasındaki ilişki Pearson korelasyon analizi ile incelenmiştir. Mesleki doyumun ve yaşam kalitesinin oyunseverlik algısı üzerindeki etkisini incelemek için çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, okul öncesi öğretmenlerinin oyunseverlik algıları ile mesleki doyumları arasında düşük düzeyde pozitif bir ilişki, oyunseverlik algıları ile genel yaşam kaliteleri arasında ise orta düzeyde pozitif ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, okul öncesi öğretmenlerinin oyunseverlik algıları, mesleki doyumları ve yaşam kaliteleri; eğitim düzeyine, mesleki tecrübeye ve yaş değişkenlerine göre istatiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Çalışmanın sonunda, okul öncesi öğretmenlerinin oyunseverlik algılarını güçlendirecek eğitim programlarının geliştirilmesi, mesleki doyum ve yaşam kalitelerini artırıcı tedbirlerin alınması gibi öneriler sunulmuştur. Bu çalışma, okul öncesi eğitimde oyunseverlik, mesleki doyum ve yaşam kalitesine ilişkin konularına ilişkin literatüre katkı sağlamayı hedeflemektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between preschool teachers' perceptions of playfulness and their job satisfaction and quality of life, as well as to investigate their playfulness perceptions, job satisfaction, and quality of life across various demographic characteristics. The participants of the study consisted of 198 preschool teachers working in private or public institutions in various cities across Turkey during the spring semester of the 2023-2024 academic year. In this study, data collection tools included a personal information form, the Adult Playfulness Trait Scale, the Job Satisfaction Scale, and the WHOQOL-Bref-TR Scale. SPSS software was used for statistical analysis. Kruskal-Wallis H test was used to compare job satisfaction, playfulness, and quality of life by education level, age, and professional experience. The relationship between participants' playfulness perceptions, job satisfaction, and quality of life was examined using Pearson correlation analysis. Multiple regression analysis was used to investigate the impact of job satisfaction and quality of life on playfulness perceptions. According to the findings of the study, a low positive relationship was found between preschool teachers' playfulness perceptions and their job satisfaction, and a moderate positive relationship was found between playfulness perceptions and their general quality of life. Furthermore, no statistically significant differences were found in the playfulness perceptions, job satisfaction, and quality of life of preschool teachers based on education level, professional experience, and age variables. At the end of the study, suggestions were made for developing training programs that would strengthen preschool teachers' playfulness perceptions, taking measures to increase job satisfaction and quality of life. This study aims to contribute to the literature on playfulness, job satisfaction, and quality of life in preschool education.