Personel değerlendirmesi (Devlet Planlama Teşkilatı örneği ve bir model önerisi)
Personnel evaluation (Sample of the state planning organization and a model proposal)
  1. Tez No: 92815
  2. Yazar: HÜLYA DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ONGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
ÖZET Personel Değerlendirmesi, personelin, örgütün ve yönetimin geliştirilmesi amacıyla önceden belirlenen hedeflere ne ölçüde ulaşıldığının ortaya çıkarılması ve meydana gelebilecek aksaklıkların giderilebilmesi için mümkün olan en üst düzeyde nesnel kriterlere dayalı olarak belirli aralıklarla yapılan yönetsel ve örgütsel faaliyetlerin tümüdür. Örgütlerde personel değerlendirmesinin bilimsel ve objektif yöntemlere dayalı olarak yapılması, diğer birçok yönetim görevinin başarılı bir biçimde yürütülmesini sağlayacaktır. Gerek ülkemizde gerekse diğer birçok ülkelerde personel değerlendirme uygulamaları yöneticilerin kişisel yargılarının etkisinden arındırılamamış ve yöneticilerin yargılama ve değerlendirme gücüne aşın güven duyulmuştur. Ayrıca değerlendirme uygulamaları büyük bir gizlilik içinde yürütülmüştür. Bu tür uygulamalar örgütte ast-üst arasında karşılıklı çatışmanın doğmasına ve örgütlerin verimlilik ve etkinliklerinin düşmesine yol açmıştır. Örgütsel performansın yükseltilmesi ve örgüt içerisinde ast-üst arasında karşılıklı diyalogun sağlanması ve devam ettirilmesi için değerlendirme yöntemlerinin rasyonel ve sağduyuya dayandırılması gerekmektedir. Bu amaçla Devlet Planlama Teşkilatı için önerilen,“Amaçlara ve Sonuçlara Göre Personel Değerlendirme Sistemf'nde değerlendirmede bireyin değil, onun yapmış olduğu işin değerlendirilmesi çağdaş yaklaşımın temelini oluşturur. Değerlendirme içe dönüktür ve burada geçen olayları gözlemlemeyi gerektirir. Değerlendirilecek olan iş, insan ya da görev sırasındaki ast-üst ilişkisidir. Ast-üst bir araya gelmek zorundadır. Sistem katılmalı bir düzen gerektirmektedir. Önerilen sistemin başarısı ve kendinden beklenen amaçlan gerçekleştirebilmesi için ”Değerlendirme Tartışması Yöntemi“nin uygulanması önerilmiştir. Bu yöntem önerilen personel değerlendirme sisteminin etkin işlemesinive personel değerlendirme sisteminden beklenen faydamn da yüksek düzeyde olmasını sağlayacaktır. Değerlendirme Tartışması Yöntemi, değerlendirmeyi iki eşit taraf arasında bir tartışma olarak görmekte ve tartışmadan dikkate değer bir sonuç çıkması için değerlendiren ve değerlendirilenin ortak çabasını gerektirmektedir. Çağdaş bir değerlendirme sistemi olarak ”Amaçlara ve Sonuçlara Göre Değerlendirme Sistemi" gerçek bir katılmayı içermek kaydıyla, performansın iyileştirilmesine, örgüt amaçlarının karşılanmasına, personelin gelişmesine katkıda bulunabilecek bir sistem olarak görülebilir. Bu sistem ana hatlarıyla başarıyı, kişisel nitelikler yerine, amaç ve sonuçların gerçekleştirme derecesine bakarak değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Personnel evaluation is the whole of the administrative and organisational activities being conducted in certain intervals according to the possible upper level objective criteria to tackle with the deficiencies which could appear and to bring a light to what extent could the predetermined targets were reached in order to improve the organisation, administration and the skills of the personnel. Evaluation of the personnel in the organisations according to the scientific and objective methods will provide performance of various kind of other tasks of administration successfully. The applications regarding the evaluation of personnel has not been cleared away from the personal judgement of managers both in our country and in the other countries, and the predominance of managers in judgement and evaluation was excessively trusted. Moreover, the evaluation practices were conducted very confidentially. These kind of applications have leaded conflicts between the lower and upper positions as well as diminished the efficiency and effectiveness of organisations. The evaluation methods have to be based on the rational criteria and common sense for increasing of organisational performance and establishing a permanent mutual dialogue between the lower and upper positions. To this end, the understanding of the duty performed by the individual but not the individual's itself forms the base of contemporary approach in the evaluation titled“Personnel Evaluation System Accoding to the Aims and Results”suggested for the State Planning Organisation (Devlet Planlama Teşkilatı-DPT). The evaluation is introvert and requires observing of the events happening in the institution. The elements to be evaluated are the duty, human relations or the relations between the lower and upper positions. The lower and upper positions have to come together. The system requires an order which necessities participation.İt was proposed to be applied of the ccMethods of Discussion of Evaluation“ for the success of the suggested system and enabling the realization of the targets expected from it. This method will provide the recommended personnel evaluation system operate effectively and highly beneficial. The ”method of discussion of evaluation“ admits the evaluation as an argument between two equal parties and requires a joint effort of the lower and upper positions in order to obtain a result which will worth to pay attention. As a contemporary evaluation system, ”Evaluation System According to the Targets and Results" provided to be included in real participation can be accepted as a system that contribute to the improvement of the performance and skills of personnel and the realization of institution's goals. This system evaluates the success from the point of view of the realization degree of the goals of the organisation instead of personal qualities.